czwartek, 16 czerwca 2011

Ściany z betonu komórkowego

Beton komórkowy (ang. AAC – Aerated Autoclaved Concrete lub ACC – Autoclave Cellular Concrete) jest to materiał budowlany. Beton komórkowy stanowi rodzaj lekkiego betonu otrzymywanego poprzez wprowadzenie gazu, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami. Na filmie zaprezentowano drobiazgowo proces produkcji betonu komórkowego.

wtorek, 14 czerwca 2011

Ściana jednowarstwowa to dobry wybór

Architekt Dorota Palmączyńska , która kieruje działem projektowym Pracowni ARCHIPELAG stwierdza, że nie ma powodu, by rezygnować z zastosowania w domu ściany jednowarstwowej, jeśli spełnia warunki ochrony cieplnej budynku.

Współczynnik Umax dla ścian zewnętrznych wynosi 0,30 [W/m2K], a bloczki z betonu komórkowego YTONG ENERGO gr. 36,5 cm charakteryzują się współczynnikiem U=0,25 [W/m2K]. Jeszcze lepsze parametry ściany można uzyskać stosując bloczki w tym samym systemie o gr. 48 cm – wówczas U=0,19 [W/m2K].

Wybór dotyczący rozwiązań konstrukcji ścian to bardzo ważny wybór – ściana zewnętrzna ma ogromny wpływ na ochronę cieplną budynku, w tym ograniczenie przenikalności cieplnej, zachowanie wystarczającej stateczności cieplnej i wilgotnościowej. Właściwe zastosowanie odpowiedniej przegrody zewnętrznej pozwala ograniczyć straty ciepła, koszty eksploatacji i podnieść komfort użytkowania, zabezpieczając przed zjawiskami takim jak np. zawilgocenie i przemarzanie ścian.

Odpowiednio wymurowana na cienką spoinę oraz otynkowana ściana jednowarstwowa z bloczków komórkowych YTONG ENERGO jest ciepła, więc spełnia wymagania normowe dla przegród zewnętrznych. Jeśli oprócz tego materiał na ściany posiada dodatkowe zalety, to jak najbardziej może stanowić dobrą propozycję dla budujących. Całą wypowiedź architekt Doroty Palmączyńskiej można przeczytać w artykule Ściana jednowarstwowa z bloczków komórkowych w serwisie Dom.pl. Polecamy również informacje w treści Ściany zewnętrzne jednowarstwowe na serwisie ytong-silka.pl.

niedziela, 12 czerwca 2011

Ściana zewnętrzna jednowarstowa

System 20 cm PLUS SILKA YTONG umożliwia optymalizację parametrów ścian w zależności od ich przeznaczenia, poprzez odpowiedni wybór materiałów SILKA i YTONG. Wytrzymałość i parametry cieplne produktów pozwalają na zastosowanie bloków cieńszych w stosunku do tradycyjnych materiałów, dzięki czemu uzyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań.

Mur jednowarstwowy

Mur jednowarstwowy przede wszystkim charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną część budowy – ściany. Równocześnie, wybierając technologię ściany jednowarstwowej, inwestor zabezpiecza się przed zmianami cen materiałów budowlanych (np. wzrostem cen izolacji termicznej). Źródło: Ściana zewnętrzna jednowarstowa.

czwartek, 9 czerwca 2011

Ściana jednowarstwowa w domu pasywnym

Beton komórkowy YTONG ENERGO odmiany PP2/0.35 gwarantuje najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ wśród dostępnych konstrukcyjnych elementów z betonu komórkowego. Dzięki temu, ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm osiaga współczynnik U=0,19 W/m2K. To wartość pozwalająca na wznoszenie budynków pasywnych bez dodatkowej izolacji ścian.

Bloczek YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm umożliwia uzyskanie współczynnika U=0,25. Taka wartość przy tak niewielkiej grubości ściany jednowarstwowej możliwa jest tylko dzięki innowacyjnym produktom YTONG ENERGO.

Bloczki ENERGO, jak wszystkie produkty YTONG, charakteryzuje bardzo dobra przepuszczalność pary wodnej. Budynki wykonane w technologii jednowarstwowej z elementów YTONG gwarantują wyrównany poziom wilgotności oraz brak kondesacji pary wodnej wewnątrz ściany.

Jak każdy masywny element, ściany z bloczków YTONG ENERGO akumulują ciepło, co ma szczególne znaczenie latem. Ściany YTONG charakteryzują się bardzo długim czasem oddawania ciepła, dzięki czemu ogrzane w ciągu dnia, oddają ciepło dopiero w nocy. To tak zwane przesunięcie fazowe sprawia, że temperatura wewnątrz budynku utrzymuje się na stabilnym poziomie (±2 °C).

Jest to zatem optymalne rozwiązanie zapewniające dogodny mikroklimat. Ściana z bloczków YTONG ENERGO to rozwiązanie ciepłe w dotyku.

wtorek, 7 czerwca 2011

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

Prawdopodobnie najbardziej oczywistym materiałem, który przychodzi na myśl o ścianach jednowarstwowych jest beton komórkowy. Był to pierwszy materiał, który pozwolił na murowanie ścian jednocześnie ciepłych i wytrzymałych, bez stosowania dodatkowych warstw izolacji.

Producenci materiałów budowlanych od lat poszukują rozwiązania, które pozwoli na zminimalizowanie kosztów i czasu budowy oraz zwiększenie energooszczędności budynku.

Wraz ze zmianą wymagań izolacyjności termicznej ścian jednowarstwowych, część producentów materiałów budowlanych wprowadza na rynek nowe materiały, które pozwalają na murowanie ścian o współczynniku U≤0,30 W/m2K bez docieplenia. Dzięki temu inwestorzy, architekci i wykonawcy mają możliwość dokonywania nowych wyborów pomiędzy różnymi produktami.

Jednocześnie, szereg producentów, którzy już od dawna posiadali w swojej ofercie tego typu materiały, jest w stanie wykazać jeszcze bardziej swoją innowacyjność oraz wykorzystać potencjał swoich produktów.

Jednorodna ściana

Najlepszym materiałem do wymurowania ścian jednowarstwowych byłaby prawdopodobnie hybryda bloków wapienno-piaskowych i styropianu. Chodzi oczywiście o połączenie wytrzymałości, niepalności oraz akumulacji ciepła silikatów z wysoką http://www.blogger.com/img/blank.giftermoizolacyjnością, lekkością oraz długim czasem oddawania ciepła styropianu.

Materiałem, który w najbardziej optymalny sposób łączy w sobie te właściwości jest beton komórkowy YTONG ENERGO odmiany PP2/0.35. Jest to chyba najbardziej innowacyjny materiał budowlany dostępny na polskim rynku, łączący w sobie wytrzymałość, lekkość i izolacyjność termiczną.

Wytrzymałość bloczków ENERGO wynosi 2 MPa, dzięki czemu materiał ten nadaje się do murowania ścian nośnych w budynkach jednorodzinnych, co wraz ze współczynnikiem przenikania ciepła λ=0,095 W/mK stanowi doskonałe połączenie.

Kluczem do tak dobry parametrów izolacyjności termicznej jest bardzo mała gęstość betonu komórkowego YTONG ENERGO wynosząca 350 kg/m3. Dzięki milionom małych porów powierza, to właśnie materiał sam w sobie stanowi o tak dobrej termoizolacyjności ściany. Oznacza to, że do uzyskania tak dobrych właściwości w bloczkach YTONG ENERGO nie muszą wystepować rzędy pustek powietrznych, czy wypełnienia styropianem lub innym izolatorem (np. perlitem).

Ściana jest zatem nie tylko jednowarstwowa, ale również jednorodna – w 100% składa się z jednego materiału. Jednorodność materiału sprawia, że we wszystkich kierunkach jego właściwości są takie same, jak na przykład izolacyjnośc termiczna. Dzięki temu do minimum zredukowana jest możliwość pojawiania się mostków termicznych w narożach budynku, czy przy połączeniu z innymi elementami, np. stropem.

czwartek, 2 czerwca 2011

Co to jest ściana jednowarstwowa?

Zacznijmy od definicji tytularnego pojęcia tego bloga, czyli ściany jednowarstwowej. Poniższa definicja zaczerpnięta została ze Słownika Pojęć strony ZdrowaBudowa.pl

Ściana jednowarstwowa wykonana jest z jednego rodzaju materiału, z jednej warstwy nośnej bez ciągłej spoiny pionowej lub szczeliny na całej wysokości muru. Ściany jednowarstwowe wykonuje się najczęściej z elementów murowych, a także z betonu i żelbetu. Ściana jednowarstwowa może być dodatkowo docieplona lub występować bez izolacji termicznej. Potocznie określenie ściana jednowarstwowa odnosi się do ściany bez docieplenia.