wtorek, 26 lipca 2011

Dom Pokazowy w Jankach

Ściana jednowarstwowa zewnętrzna została wzniesiona w Domu Pokazowym w Jankach pod Warszawą. Dom modelowy jest już otwarty dla zwiedzających.

Choć oficjalna inauguracja jeszcze się nie odbyła, ponieważ zaplanowana została na 4 sierpnia 2011 roku, to obiekt został udostępniony dla zwiedzających.

W szczególności rekomendujemy pokoik na parterze. Polecamy przyjrzeć się nieotynkowanemu narożnikowi ściany. Wyeksponowany został fragment muru z bloczków YTONG ENERGO oraz bloków SILKA, które łączą się w roli ściany zewnętrznej i wewnętrznej nośnej. Idealnie równe bloczki, estetycznie połączone cienką spoiną odkrywają tajemnicę białego budownictwa z SILKA i YTONG.

Na poddaszu budynku wykorzystano bloczki YTONG INTERIO, jednak nie zostały tak dobrze wyeksponowane jak SILKA i YTONG ENERGO na parterze. Zwiedzający będą musieli uwierzyć na słowo, że te równe, gładkie ścianki działowe powstały właśnie z YTONG’a INTERIO.

Źródło: Blog Xella.

niedziela, 24 lipca 2011

Ściana jednowarstwowa w Gospodarzu

Poniżej film obrazujący budowę inwestycji w Gospodarzu koło Łodzi. Jak podkreśla wykonawca inwestycji, Aleksander Falkowski, w budynku przy budowie ścian wykorzystano najcieplejsze bloczki YTONG w wersji ENERGO, czyli YTONG ENERGO 36,5 cm PP-2 0,35. Dom ogrzewany będzie gazem ziemnym. Odpowiednia lokalizacja działki zapewniła dostęp do najważniejszych mediów; wody, prądu, gazu i telefonu.



Więcej informacji oraz zdjęc inwestycji na serwisie Budowane.pl.

sobota, 16 lipca 2011

Ściana piwniczna i fundamentowa

Do ścian piwnicznych i fundamentowych w systemie białej technologii budowlanej YTONG SILKA stosuje się przeważnie pełne bloki SILKA E18S i SILKA E24S. Muruje się je wypełniając spoiny poziome i pionowe. Alternatywą w tym systemie mogą być również bloczki z betonu komórkowego YTONG w wersji GT z uchwytem montażowym.

Ściany piwniczne i fundamentowe należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem i przenikaniem wilgoci. Zabezpieczenie to składa się z izolacji pionowej (warstwa wodochronna z osłoną przed uszkodzeniem mechanicznym) oraz z izolacji poziomej w styku spodu ściany i wierzchu fundamentu. W razie konieczności stosuje się również odwodnienie gruntu przylegającego do ściany piwnicy. Odwodnienie to przeprowadza się przez zastąpienie gruntu rodzimego żwirem z odprowadzeniem wody za pomocą drenażu.

Źródło informacji: Ściany piwniczne i fundamentowe.

środa, 6 lipca 2011

Ściana w domu pasywnym

Ciepłe, szczelne zewnętrzne ściany są pierwszym ogniwem łańcucha technologicznego w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Podstawą koncepcji domu pasywnego jest oszczędność energii cieplnej, którą bardzo łatwo można realizować przez dobrze dobrany materiał konstrukcyjny oraz doskonale zaizolowane ściany zewnętrzne budynku. Współczynnik przenikania ciepła U dla takiej ściany powinien być mniejszy od 0,15 W/(m2K).

W przypadku Domu Pasywnego tak niski współczynnik przenikania ciepła osiągnięto stosując ocieplenie bloczków YTONG grubą warstwą izolacji termicznej z wełny mineralnej:

- izolacja zewnętrzna z wełny mineralnej - 20 cm

- ściana konstrukcyjna z bloczków YTONG PP2/0,4 - 24 cm

- izolacja wewnętrzna z wełny mineralnej - 10 cm.

Tak wykonana ściana zewnętrzna o grubości 54 cm osiąga współczynnik U o wartości 0,10 W/(m2K).

Wyboru technologii ściennej dokonano na podstawie tendencji w budownictwie pasywnym na świecie. W przeważającej większości budynków pasywnych w Europie użyto jako elementów konstrukcyjnych wyroby produkowane w fabrykach firmy Xella – bloki wapienno-piaskowe SILKA lub ciepłe bloczki z betonu komórkowego YTONG. Materiały te są dobrze znane w budownictwie tradycyjnym i energooszczędnym.

W Domu Pasywnym użyto bloczków YTONG przede wszystkim z uwagi na doskonałą izolacyjność ter-miczną. Ich mniejsza wytrzymałość na ściskanie nie jest istotna w przypadku domów jednorodzinnych. Ściana wykonana z lekkich (niska gęstość) bloczków YTONG ma również mniejszą zdolność akumulo-wania ciepła. Ten problem rozwiązano stosując dodatkową wewnętrzną ściankę z cegieł klinkierowych. W tym przypadku można również zastosować ścianę z bloków SILKA, które charakteryzują się bardzo dobrą akumulacją ciepła.

Istotne znaczenie podczas wyboru technologii ściennej miały również względy wykonawcze. Rozwiązania bloczków YTONG przyspieszają znacznie tempo wznoszenia. Wpływ na szybkość murowania mają przede wszystkim duże wymiary bloczków, system pióro-wpust dzięki któremu nie stosujemy zaprawy w spoinach pionowych oraz dokładność wykonania bloczków, która zapobiega konieczności wyrównywania czy korygowania warstw.

Czytaj cały artykuł Ściany w domu pasywnym.

sobota, 2 lipca 2011

Jakie ściany jednowarstwowe?

Ściana jednowarstwowa gwarantuje inwestorowi prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Ponadto właśnie ściana jednowarstwowa posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące w żaden sposób ścianom wielowarstwowym. Dlatego ściana jednowarstwowa dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.

Najistotniejszą informacją dotyczącą materiałów budowlanych jest tzw. współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, oceniający izolacyjność termiczną przegród budynku takich jak: ścian, dachów, podłóg i posadzek. Przykładowo ściana z pustaków Porotherm 44 Si posiada współczynnik 0,26. To satysfakcjonująca wartość, należy jednak pamiętać, że podobny współczynnik (U=0,25) można uzyskać w przypadku cieńszej ściany wymurowanej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 36,5 cm.

Bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają lepszą izolacyjność termiczną (λ = 0,095) niż pustaki Porotherm 44 Si, dzięki czemu ściana z nich wymurowania zajmuje mniejszą powierzchnię zachowując te same parametry cieplne. Ściana jednowarstwowa z YTONG ENERGO 36,5 cm jest po prostu cieńsza, ale cieplejsza.

Interesująco wypada energooszczędne porównanie dwóch produktów – Porotherm 50 P+W oraz YTONG ENERGO 48 cm. Pierwszy przy zastosowaniu zaprawy ciepłochronnej, pozwala na wymurowanie ściany o współczynniku U=0,29. Tymczasem ściana z bloczków YTONG ENERGO 48 cm zapewni nam współczynnik U=0,19 W/m2K i to przy zastosowaniu zwykłej zaprawy do cienkich spoin. Tak dobrej izolacji termicznej ściany nie mógł wcześniej na naszym rynku zapewnić żaden produkt przy ścianie jednowarstwowej.

Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować budynek latami, ale stoimy przed dylematem czasu samej budowy. Inwestycja może się ciągnąć w nieskończoność – tymczasem ścianę jednowarstwową stawiamy znacznie szybciej, niż wielowarstwową! W przypadku metra kwadratowego ściany wielowarstwowej możemy potrzebować ułożenia nawet ponad stu elementów – przy użyciu olbrzymiej ilości zaprawy. W przypadku ściany jednowarstwowej musimy użyć tylko 16 pustaków Porotherm 44 Si na 1 m2 (zużywając około 30 litrów zaprawy). Jeszcze szybciej i przy jeszcze mniejszej ilości zaprawy powstanie ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm. Przy ich zastosowaniu na 1 m2 potrzeba zaledwie 8,33 bloczka YTONG ENERGO, przy zużyciu od 5 do 7 litrów zaprawy na 1 m2! Wracając do energooszczędności tego rozwiązania – możliwość wystąpienia mostków termicznych przy użyciu mniejszej ilości bloczków i zaprawy jest minimalna.