wtorek, 30 sierpnia 2011

Ścianki działowe

Gdańska firma ZUP Patrycjusz Zbigniewa Lulis dostosowuje mieszkania swoich klientów zmieniając m.in. rozkład ścianek działowych według ich osobistych potrzeb. Wykorzystuje do tego bloczki YTONG.

środa, 24 sierpnia 2011

Kto wznosi ściany jednowarstwowe?

Ściana jednowarstwowa jest odporna na uderzenia, a możliwość powstania mostków termicznych jest bardzo mała. Nie jest to jednak według praktyków ani najłatwiejszy sposób wznoszenia ściany – ze względu na problem utrzymania jakości.

W przypadku materiałów budowlanych YTONG SILKA, ich producent, czyli Xella Polska wziął na siebie obowiązek edukacyjny szkolenia wykonawców w zakresie technologii wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Tutaj znajduje się lista certyfikowanych wykonawców YTONG SILKA, a pod spodem można obejrzeć film, na którym zaprezentowane są szkolenia organizowane przez Xella Polska.

środa, 17 sierpnia 2011

wtorek, 9 sierpnia 2011

Czy ściana jednowarstwowa jest lepsza?

Ściany jednowarstwowe można zastosować w inwestycjach budowlanych tylko z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej: betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu.

Ściany jednowarstwowe muruje się na dwa sposoby:

1. Na cienkie spoiny z zaprawy klejowej - beton komórkowy (ma dużą dokładność wymiarową);
2. Na tradycyjne, grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej - ceramika poryzowana i keramzytobeton.


Ściany jednowarstwowe wymagają od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia. Szczególnej staranności wymaga w nich ocieplenie nadproży i wieńców stropowych, co nie jest łatwe i dość często wykonawcy zostawiają w tych miejscach mostki cieplne (mostki termiczne). Fachowcy budowlani rzadko stosują też dozbrojenie fragmentów podokiennych w celu zabezpieczenia ścian przed pękaniem.

Nie można zapominać o pewnych niedogodnościach związanych z inwestycją, w której zastosowaliśmy ściany jednowarstwowe. Parametry termoizolacyjne prawidłowo ocieplonego budynku są wyższe (wysoki opór cieplny materiałów izolacyjnych przewyższa opór cieplny jednowarstwowej ściany konstrukcyjnej). Ponadto technologia wielowarstwowa daje możliwość wyboru dowolnego materiału w budowie warstwy nośnej ścian (spełnia tylko wymagania wytrzymałościowe).

Jak widać, nie da się jednoznacznie określić, że dana technologia budowlana jest lepsza bądź gorsza od innej. Rozwiązania należy dobierać zgodnie z potrzebami i możliwościami.

wtorek, 2 sierpnia 2011

Folia znika z budowy

Podczas wznoszenia ścian jednowarstwowych budynków pozostaje do utylizacji materiał, którym zabezpieczono palety bloczków YTONG i SILKA. 'Folia znika z budowy' to akcja, która polega na zbieraniu i odzyskiwaniu folii użytej do pakowania materiałów budowlanych.

Organizatorom akcji Folia znika z budowy – firmom Xella Polska oraz Interseroh Organizację Odzysku - udało się odzyskać śmieci, które po przetworzeniu stanowią cenny surowiec do produkcji granulatu, małych form plastikowych lub dobrej jakości paliwa alternatywnego. Warto wiedzieć, że jakość paliwa zależy od kaloryczności surowca, z którego ono powstaje – im wyższa, tym lepszą jakość paliwa można z niego uzyskać. Kaloryczność tworzyw sztucznych porównuje się z tą, którą ma olej czy gaz i wynosi 40-46 MJ/kg. To o wiele więcej niż ma makulatura - ok. 11 MJ/kg, zużyte drewno - ok. 18 MJ/kg lub opony - ok. 29 MJ/kg. Oznacza to, że z jednej tony przetworzonych odpadów foliowych może powstać jedna tona wysokiej jakości paliwa alternatywnego.

- W Polsce paliwa alternatywne wykorzystują głównie cementownie – mówi Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska. - Według danych Polskiego Stowarzyszenia Cementowni w roku 2009 spalonych zostało ponad 750 tys. ton paliw z odpadów, co pozwoliło zastąpić 36% ciepła w piecach obrotowych. W 2010 roku średnia zastąpienia paliwa konwencjonalnego osiągnęła około 45%, co oznacza zużycie około 900 tys. ton odpadów tj. aż o 20 % więcej niż w poprzednim roku. – dodaje Anna Waszczuk.

Wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł alternatywnych wpływa na oszczędności finansowe korzystających z niej firm – cena paliwa ze źródeł odnawialnych jest zdecydowanie niższa niż paliw konwencjonalnych. Poza tym firma korzystająca ze źródeł alternatywnych przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska śmieci w wyniku czego mniej metali ciężkich trafia do gleby i wód gruntowych, zatruwając je. Potraktowanie odpadów jako wartościowego materiału do dalszego wykorzystania przyczynia się także do oszczędzania ograniczonych zasobów naturalnych m.in. ropy naftowej i gazu.

Informacje o zasadach prowadzenia akcji Folia znika z budowy można uzyskać pod numerami telefonów 22 742 10 26 lub 693 373 216 lub na stronach: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/folia_znika_z_budowy_1640.php lub www.interseroh.com.