wtorek, 31 stycznia 2012

Ściany jednowarstwowe

Ściana jednowarstwowa usprawnia proces budowlany i skraca czas wznoszenia budynku. Łatwiej jest uniknąć błędów wykonawczych, ale ciągle też wzbudza kontrowersje. Czy jest wystarczająco ciepła?

Pamiętajmy, że energooszczędne ściany zewnętrzne o to podstawa przyszłych oszczędności związanych z wydatkami na ogrzewanie. Elementy budowlane systemu YTONG pozwalają na stawianie ścian zewnętrznych jednowarstwowych o wysokich parametrach termoizolacyjności, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowego docieplenia.

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Beton komórkowy

Do produkcji bloczków betonu komórkowego stosuje się surowce naturalne: piasek, wapno, wodę oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Skład taki decyduje o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów.

Bardzo dokładny dobór surowców i starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach. Czym jest beton komórkowy najlepiej przekonać się oglądając film dokumentujący jego produkcję.



Więcej informacji na blogu Beton komórkowy.

czwartek, 26 stycznia 2012

Co warto wiedzieć o ścianach jednowarstwowych

Ściany jednowarstwowe można zastosować w inwestycjach budowlanych tylko z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej: betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu.

Ściany jednowarstwowe muruje się na dwa sposoby:

1. Na cienkie spoiny z zaprawy klejowej - beton komórkowy (ma dużą dokładność wymiarową);
2. Na tradycyjne, grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej - ceramika poryzowana i keramzytobeton.


Ściany jednowarstwowe wymagają od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia. Szczególnej staranności wymaga w nich ocieplenie nadproży i wieńców stropowych, co nie jest łatwe i dość często wykonawcy zostawiają w tych miejscach mostki cieplne (mostki termiczne). Fachowcy budowlani rzadko stosują też dozbrojenie fragmentów podokiennych w celu zabezpieczenia ścian przed pękaniem.

Nie można zapominać o pewnych niedogodnościach związanych z inwestycją, w której zastosowaliśmy ściany jednowarstwowe. Parametry termoizolacyjne prawidłowo ocieplonego budynku są wyższe (wysoki opór cieplny materiałów izolacyjnych przewyższa opór cieplny jednowarstwowej ściany konstrukcyjnej). Ponadto technologia wielowarstwowa daje możliwość wyboru dowolnego materiału w budowie warstwy nośnej ścian (spełnia tylko wymagania wytrzymałościowe).

Jak widać, nie da się jednoznacznie określić, że dana technologia budowlana jest lepsza bądź gorsza od innej. Rozwiązania należy dobierać zgodnie z potrzebami i możliwościami.

sobota, 14 stycznia 2012

Budowane w Zamościu

Torfex Sp. z o.o. to firma z dwudziestopięcioletnią historią. Z bloczków YTONG buduje od kilku lat. Posiada certyfikaty i zatrudnia przeszkolonych pracowników.

W Zamościu powstaje budynek jednorodzinny według gotowego projektu. Fundamenty wykonano z bloczków betonowych, ściany zewnętrzne z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm (bloczki ENERGO już od grubości 36,5 cm nie wymagają docieplenia). Elementy systemu YTONG wykorzystano również do wykonania wieńców i nadproży.

Strop będzie docieplony wełną mineralną. Nie wszystkie decyzje jeszcze podjęte, ale najprawdopodobniej ściany zostaną wykończone tynkami cienkowarstwowymi.

Budynek ma już dach, a otwory okienne zostały zabezpieczone przed złą pogodą i nieproszonymi gośćmi. Jeszcze przed zimą będą zainstalowane okna i rozpoczną się prace wykończeniowe. Na wiosnę dom powinien być przekazany do użytkowania.

Zobacz zdjęcia i video z budowy w Zamościu.