piątek, 28 września 2012

Jaka ściana jednowarstwowa?

Mur jednowarstwowy gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Dlatego ściana jednowarstwowa dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych. Na rynku w POlsce funkcjonują dwa popularne produkty - czerwoną cegłę Porotherm i biały bloczek YTONG ENERGO - jak sama nazwa wskazuje przeznaczony do wznoszenia energooszczędnych ścian jednowarstwowych.

Najistotniejszą daną jest tzw. współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, oceniający izolacyjność termiczną przegród budynku takich jak: ścian, dachów, podłóg i posadzek. Przykładowo ściana z pustaków Porotherm 44 Si posiada współczynnik 0,26. Jest to satysfakcjonująca wartości, jakkolwiek należy pamiętać, że podobny współczynnik (U=0,25) można uzyskać w przypadku cieńszej ściany wymurowanej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 36,5 cm. Bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają lepszą izolacyjność termiczną (λ = 0,095) niż pustaki Porotherm 44 Si, dzięki czemu ściana z nich wymurowania zajmuje mniejszą powierzchnię zachowując te same parametry cieplne – ściana z YTONG ENERGO 36,5 cm jest po prostu cieńsza, ale cieplejsza.

Bardzo ciekawie wypada energooszczędne porównanie dwóch produktów – Porotherm 50 P+W oraz YTONG ENERGO 48 cm. Pierwszy przy zastosowaniu zaprawy ciepłochronnej, pozwala na wymurowanie ściany o współczynniku U=0,29. Tymczasem ściana z bloczków YTONG ENERGO 48 cm zapewni nam współczynnik U=0,19 W/m2K i to przy zastosowaniu zwykłej zaprawy do cienkich spoin. Tak dobrej izolacji termicznej ściany nie mógł wcześniej na naszym rynku zapewnić żaden produkt przy ścianie jednowarstwowej.

Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować budynek latami, ale stoimy przed dylematem czasu samej budowy. Inwestycja może się ciągnąć w nieskończoność – tymczasem ścianę jednowarstwową stawiamy znacznie szybciej, niż wielowarstwową! W przypadku metra kwadratowego ściany wielowarstwowej możemy potrzebować ułożenia nawet ponad stu elementów – przy użyciu olbrzymiej ilości zaprawy. W przypadku ściany jednowarstwowej musimy użyć tylko 16 pustaków Porotherm 44 Si na 1 m2 (zużywając około 30 litrów zaprawy). Jeszcze szybciej i przy jeszcze mniejszej ilości zaprawy powstanie ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm. Przy ich zastosowaniu na 1 m2 potrzeba zaledwie 8,33 bloczka YTONG ENERGO, przy zużyciu od 5 do 7 litrów zaprawy na 1 m2! Wracając do energooszczędności tego rozwiązania – możliwość wystąpienia mostków termicznych przy użyciu mniejszej ilości bloczków i zaprawy jest minimalna.

W przypadku ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego YTONG, który jest wysoce paroprzepuszczalny, wyeliminowane zostaje również zjawisko kondensatu, powstawania grzybów czy pleśni na ścianach.

Podsumowując - ściana jednowarstwowa może być zdrową i energooszczędną ścianą – wszystko zależy od zastosowanych materiałów budowlanych i rozwiązań systemowych. Dlatego zawsze warto porównać współczynnik U ściany przy określonej jej grubości i policzyć ilość bloczków oraz zaprawy potrzebnych do wymurowania 1m2 ściany.

środa, 26 września 2012

Bloczki do remontu

Jest ich wiele.Bowiem bloczki z betonu komórkowego YTONG są przystosowane do każdego typu wnętrz. Przede wszystkim charakteryzuje je łatwość łatwość obróbki. Z bloczków YTONG można wykonywać elementy wnętrza o skomplikowanych kształtach, ale również o idealnie gładkich powierzchniach o dowolnych wymiarach. 

Ponadto lekkość - dzięki niskiej gęstości elementy YTONG są wyjątkowo lekkie, a przez to łatwe do przetransportowania, nie niosące problemów podczas pracy z nimi oraz nie wpływają w znaczny sposób na obciążenie stropów.




Ekologiczność - produkowane są z materiałów naturalnych i wysoce wyselekcjonowanych. Są więc bezpieczne dla zdrowia mieszkańców i przyjazne dla środowiska. Nie tracą przy tym nic ze swojej wytrzymałości.

Prostota montażu - dzięki wysokiej dokładności wymiarowej i prostemu łączeniu zaprawą klejową, a także łatwej obróbce, wszelkie konstrukcje i wyposażenie wnętrz z cienkich bloczków YTONG są proste do wykonania i nie wymagają wysokich nakładów pracy i czasu. Bez trudności możemy sami wykonać prace remontowe.

Czytaj cały artykuł Zalety bloczków do remontu.

czwartek, 20 września 2012

Dlaczego ściana jednowarstwowa?

Ściana jednowarstwowa przede wszystkim usprawnia proces budowlany i skraca czas wznoszenia budynku. Łatwiej jest uniknąć błędów wykonawczych. Mamy więc oszczędność nie tylko na ilości zakupionego materiału, ale również na usłudze wznoszenia ścian.

Ściana jednowarstwowa wznoszona w technologii YTONG ENERGO spełni wszelkie oczekiwania dotyczące energooszczędności budynku. Energooszczędne ściany zewnętrzne o to podstawa przyszłych oszczędności związanych z wydatkami na ogrzewanie. Elementy budowlane systemu YTONG pozwalają na stawianie ścian zewnętrznych jednowarstwowych o wysokich parametrach termoizolacyjności, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowego docieplenia.

poniedziałek, 17 września 2012

Cienkie bloczki YTONG do remontów

Cienkie bloczki YTONG do remontów produkowane są z materiałów naturalnych i wysoce wyselekcjonowanych. Są więc bezpieczne dla zdrowia mieszkańców i przyjazne dla środowiska. Nie tracą przy tym nic ze swojej wytrzymałości i lekkości.

Cienkie bloczki YTONG do remontów są odporne na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, trudnych warunków atmosferycznych - takich jak ogień czy woda. Ich duża dokładność wymiarowa i podatność na obróbkę gwarantuje prosty i szybki montaż. Nie wymagają dużych nakładów czasu czy siły, dlatego z powodzeniem sami możemy wykonać remont przy pomocy tych bloczków.

Wszelkie konstrukcje wykonywane  przy pomocy bloczków YTONG są proste do wykonania i nie wymagają dużych nakładów pracy. Wszelkie konstrukcje…. I tu właśnie kończy się technika, udostępniając pole do popisu wyobraźni.

Ilość zastosowań bloczków jest nieograniczona i zależy wyłącznie od pomysłowości i wyobraźni architektów i użytkowników domów oraz mieszkań. Można z bloczków YTONG wykonać elementy wnętrza o skomplikowanych kształtach ale również o idealnie gładkich powierzchniach. Cienkie bloczki YTONG do remontów pozwalają zrealizować trudne projekty, takie jak półokrągłe ścianki czy łuki. Cały artykuł Cienkie bloczki YTONG do remontów.

wtorek, 11 września 2012

środa, 5 września 2012

Charakterystyka stropu

Dach nad głową stanowi od wielu lat symbol bezpieczeństwa i poczucia komfortu. Nie ma jednak dachu bez stropu – to strop podtrzymuje dach oraz inne kondygnacje nad naszą głową. Stropy stanowią podłoże do powstania podłóg i pułapów sufitów.

Według najprostszej definicji strop to element konstrukcyjny, który poziomo oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Podstawową funkcją stropów jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy - a więc ściany lub słupy znajdujące się w budynku.

Wybór stropu jest bardzo ważną sprawą ponieważ wpływa na stabilność budynku, a co za tym idzie – bezpieczeństwo mieszkańców.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju systemy stropowe, które różnią się między sobą materiałem konstrukcyjnym oraz sposobem montażu. Płyty stropowe YTONG produkuje się ze zbrojonego betonu komórkowego. Charakteryzują się one wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz najwyższa klasą odporności ogniowej (co w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo). Płyty stropowe YTONG przeznaczone są do wykonywania stropów w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i użyteczności publicznej. Płyty stropowe są projektowane za każdym razem dla konkretnego projektu budowlanego. Stropy i dachy w systemie YTONG SILKA - czytaj więcej.