piątek, 31 maja 2013

Geolog i geodeta na budowie

Dom stawiamy na działce budowlanej. Podczas przygotowań do budowy domu istotną rolę pełnią eksperci, którzy zajmują się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu - dzięki nim nasza działka budowlana może być optymalnie wybrana.

Profesjonaliści pełnią określone role w procesie przygotowań do budowy. Geolog bada jakość gruntu na działce budowlanej. Geodeta określa granice działki budowlanej i przygotowuje mapę do celów projektowych. Xella Polska przygotowała zbiór ważnych informacji o tym, w jaki sposób przed rozpoczęciem budowy domu pozyskać odpowiednie informacje od geologa i geodety.

Osoba planująca budowę powinna wiedzieć, jakie tematy należy poruszyć w rozmowie z tymi fachowcami, aby współpraca układała się pomyślnie - SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać geologa i geodetę?


Praca geodety polega na precyzyjnym określeniu granic działki na podstawie informacji zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Gdy już mamy pozwolenie na budowę, geodeta wytycza budynek na działce zgodnie z projektem zagospodarowania działki.

W etapie dokumentacji powykonawczej (przy oddawaniu do użytkowania) do zadań geodety należy także naniesienie na mapę budynku oraz wszystkich przyłączy: energetycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Pomiary geodezyjne muszą być wpisane do dziennika budowy przez geodetę. Geodeta wykonuje pomiary inwentaryzacyjne – uwzględniając wszystko, co zostało wzniesione na działce.

Spotkanie z geodetą powinno odbyć się już przy zakupie działki lub po spotkaniu z architektem i ustaleniu, jakie dodatkowe informacje będą potrzebne na mapie do celów projektowych (którą wykonuje geodeta). Musi ona zawierać wszystkie istotne dla architekta szczegóły, ponieważ na jej podstawie wykonuje on projekt zagospodarowania działki, który jest potrzebny do pozwolenia na budowę. Pomiar geodezyjny może być wykonywany jeszcze przed wyborem projektu, ale najlepiej już po konsultacji z architektem.

środa, 29 maja 2013

Video: Jak Budować?

Ccykl filmów video opowiadających o tym, jak budować w technologii YTONG SILKA. Pierwszy odcinek - Rozpoczęcie murowania ścian w systemie YTONG.

wtorek, 28 maja 2013

Sieradz - Dni Otwarte YTONG

Fabryka YTONG w Sieradzu już po raz siódmy zajęła pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie Jakości organizowanym corocznie w ramach firmy Xella. Sieradzki producent bloczków YTONG wyprzedził kilkadziesiąt zakładów konkurujących o ten najwyższy laur. W maju br. po raz pierwszy w historii tej fabryki odbyły się dni otwarte dla inwestorów indywidualnych i firm z branży budowlanej, podczas których m.in. można było obejrzeć cały proces produkcyjny.


Nieprzerwanie od 2002 roku zakład produkcji betonu komórkowego YTONG z Sieradza plasuje się w czołówce najlepszych europejskich fabryk koncernu Xella. Pierwszą nagrodę sieradzki YTONG otrzymał już po raz siódmy. Jest to dowód uznania dla pracowników zakładu dbających o utrzymanie wysokiej jakości standardów produkcji. W Sieradzu powstaje pełna gama wyrobów YTONG, łącznie z najcieplejszym na polskim rynku materiałem budowlanym - bloczkami YTONG ENERGO o gr. 48 cm. Zastosowane tu technologie produkcji i nowoczesny park maszynowy, sprawiają, że jest to najnowocześniejsza fabryka YTONG na świecie. Tworzone w niej najwyższej jakości ekologiczne bloczki z betonu komórkowego YTONG gwarantują inwestorom doskonałe właściwości cieplne, bezpieczeństwo i trwałość, a co za tym idzie komfort budowy i komfort mieszkania.

Firma Xella co roku organizuje Europejski Konkurs Jakości wśród swoich 36 zakładów. Jego intencją jest wyłonienie fabryki, której produkty cechuje najwyższa jakość. Na decyzję o przyznaniu nagrody mają wpływ parametry i właściwości produktów istotne z punktu widzenia klienta. Są to: wymiary, jakość krawędzi i powierzchni bloczków, sposób ułożenia na palecie, oznaczenie i foliowanie. Pod uwagę brana jest również dbałość o środowisko naturalne. Szczegółowa kontrola odbywa się dwa razy do roku w każdym zakładzie. Ocena bloczków jest prowadzona według systemu, opracowanego przez specjalistów Xella do spraw jakości.

- Przyznanie kolejnej, już siódmej nagrody dla naszego zakładu to niezwykłe wydarzenie. Każde następne wyróżnienie w Europejskim Konkursie Jakości cieszy nas jeszcze bardziej, bowiem świadczy o tym, że nieprzerwanie utrzymujemy najwyższy standard oferowanych produktów – mówi Roman Winiarczyk, kierownik zakładu w Sieradzu. – To również doskonała motywacja do dalszego rozwoju technologicznego oraz pracy nad przygotowaniem do produkcji kolejnych zaawansowanych wyrobów. – dodaje Roman Winiarczyk.

Informacja o nagrodzie zbiegła się z organizacją dni otwartych w fabryce YTONG w Sieradzu, które odbyły się 10-11 maja br. Po raz pierwszy w historii zakładu, wszyscy chętni mieli okazję obejrzeć proces produkcyjny, uczestniczyć w seminariach na temat planowania budowy domu, a także wziąć udział w pokazach murowania z betonu komórkowego YTONG.

Dni otwarte w zakładach YTONG w Ostrołęce, Miliczu oraz Pile organizowane są cyklicznie począwszy od 2010 roku. W zeszłym roku wzięło w nich udział aż 600 osób. Natomiast sieradzką fabrykę w maju tego roku odwiedziło ok. 100 gości. Wśród zwiedzających znaleźli się m.in. uczniowie i studenci kierunków o profilu budowlanym, firmy wykonawcze, projektanci, dystrybutorzy oraz inwestorzy indywidualni. Głównym zamierzeniem tej aktywności jest pogłębienie wśród uczestników wiedzy na temat procesu budowy domu i produkcji wysokiej jakości materiałów budowlanych YTONG.

środa, 15 maja 2013

Płyty izolacyjne do ocieplania od wewnątrz

Ocieplanie od wewnątrz - czy skuteczne? Izolacja budynków od środka budzi zainteresowanie wśród właścicieli mieszkań oraz profesjonalistów, takich, jak zarządcy nieruchomości, konserwatorzy zabytków czy architekci.

Wszystkim zainteresowanym eksperci MULTIPOR udzielili szczegółowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące izolacji ścian budynków od wewnątrz.

Atrakcyjność ocieplania pomieszczeń od środka bierze się z faktu, że jest jedynym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy izolacja budynków od strony zewnętrznej jest niemożliwa lub niewskazana. Ociepleniem ścian od wewnątrz będą więc zainteresowani właściciele, którzy chcą poprawić komfort cieplny i obniżyć rachunki za ogrzewanie, a tymczasem spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa zwleka z izolacją całego obiektu lub istniejąca izolacja jest niewystarczająca.

Xella Polska przygotowała dla osób zainteresowanych innowacyjnymi metodami ocieplenia od środka Vademecum MULTIPOR – kiedy i jak ocieplać od wewnątrz. Vademecum wyjaśnia w jakich sytuacjach ocieplać budynki od śrdoka, czym różni się ocieplenie od wewnątrz od ocieplenia od zewnątrz oraz na co zwracać uwagę przy stosowaniu technologii ocieplania ścian od wewnątrz. Możemy też dowiedzieć się z Vademecum MULTIPOR oraz powiązanego z nim Kalkulatora Oszczędności ile kosztuje wykonanie ocieplenia od wewnątrz oraz jaki jest zwrot z tej inwestycji. Interaktywny Kalkulator Oszczędności na stronie pozwoli przeliczyć, jakie oszczędności przyniesie zastosowanie płyt izolacyjnych MULTIPOR na ścianach konkretnego mieszkania lub domu w celu ocieplenia ich od środka.

MULTIPOR jest jednym z nielicznych rozwiązań umożliwiających skuteczne ocieplenie od wewnątrz. Pozwala uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie możliwości zastosowaa izolacji zewnętrznej są ograniczone. Przy izolacji od zewnątrz mur, który znajduje się po ciepłej stronie, nagrzewa się razem z pomieszczeniem, więc różnice temperatur między ścianą a powietrzem wewnątrz nie są duże. Ściana nie może być podatna na wykraplanie się pary wodnej. Inaczej w przypadku ocieplania od wewnątrz, w którym występuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku ocieplenia i ściany. Stąd konieczność zastosowania materiałów o odpowiednich parametrach, takich jak płyty izolacyjne MULTIPOR.