środa, 30 października 2013

Anna Wagner Keichline

Akademia Kobiet Budujących rozpoczyna na serwisie internetowym Zdrowa Budowa prezentację sylwetek interesujących przedstawicielek płci pięknej, które związały życie zawodowe z branżą budowlaną oraz architekturą. Na początek przypomniana została postać Anny Wagner Keichline.

Już jako nastolatka Anna Wagner Keichline wykazywała się niezwykłym talentem i uporem w dążeniu do celu. W wieku czternastu lat Anna Wagner Keichline zdobyła swoją pierwszą nagrodę za zbudowany samodzielnie dębowy stół. Pomimo ewidentnych ograniczeń spotykających wówczas płeć piękną, jej niebywały talent torował jej drogę do sławy od początku kariery zawodowej.

W 1906 Anna Wagner Keichline rozpoczęła studia inżynieryjne na Pennsylvania State College. Rok później przeniosła się do Cornell University, żeby móc zrealizować kolejne marzenie - certyfikat architektoniczny.

Anna Wagner Keichline wielokrotnie podkreślała, że kobiety świetnie odnajdują się w planowaniu architektonicznym – szczególnie mieszkaniowym. Dlaczego? Ponieważ kobiety posiadały zasoby intymnej wiedzy i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Kobiety dużo precyzyjniej mogą przewidzieć wykorzystanie różnych pomieszczeń w domu przez jego przyszłych mieszkańców.

Swoje teorie udowodniła na przykładzie… kuchni. Zaprojektowała bowiem ulepszony segment kuchenny, ergonomicznie uwzględniający lokalizację zlewu i balii. Swoją kuchnię Anna Wagner Keichline opatentowała w 1912, już po ukończeniu wydziału architektury na Cornell University.

W 1920 Anna Wagner Keichline, jako pierwsza kobieta została certyfikowanym architektem w Pensylwanii. W ciągu swojej kariery architektonicznej projektowała domy i budynki w Pensylwanii, Ohio i Waszyngtonie.

Jej pasją pozostało jednak rozwiązywanie problemów domowego środowiska. W 1924 opatentowała kolejny projekt kuchni, który obejmował skośne blaty i szafki z użyciem jasnego szkła – dzięki temu czyszczenie mebli i układanie naczyń stało się łatwiejsze. W 1929 Anna Wagner Keichline opatentowała słynne łóżko dla małego mieszkania – łóżko mogło zostać złożone i schowane w ścianie.

Artykuł o Anna Wagner Keichline

poniedziałek, 28 października 2013

Video o ścianie jednowarstwowej

Proces budowy oraz obecnie stosowane technologie budowlane dobrze jest podglądać na filmach. Można wybrać się na plac budowy, ale jeśli chcemy poznać przekrój różnych technologii i rozwiązań, to nie uda nam się wszystkiego zobaczyć bezpośrednio, jeśli nie jesteśmy zawodowo związani z branżą budowlaną

Xella Polska na kanale BUDOWANEpl w serwisie YouTube umieściła już ponad 270 filmów poświęconych tajemnicom budowania w Polsce. Atutem prezentowanych na kanale materiałów video są komentarze specjalistów i inwestorów.


- Filmy prezentujące wznoszenie budynków czy konkretne zastosowania materiałów budowlanych YTONG, SILKA i MULTIPOR tworzone są dla tych, którzy myślą o budowie własnego domu lub chcą podnosić swoje umiejętności w zawodach związanych z branżą budowlaną – zauważa Monika Mychlewicz, Dyrektor Marketingu Xella Polska. – Wykorzystywaliśmy różne możliwości technologiczne umożliwiające dotarcie z filmami poprzez Internet do użytkowników, ale coraz większa część produkcji prezentowana była w serwisie YouTube, a dokładnie na dedykowanym do tego kanale filmowym BUDOWANEpl.


Na poświęconym branży budowlanej kanale BUDOWANEpl znajdziesz filmy pokazujące proces powstawania domów jednorodzinnych w całej Polsce – w Zamościu, Włodawie, Nadarzynie i kilkudziesięciu innych miejscowościach. Prezentacje video uzupełniają wypowiedzi inwestora, architekta lub przedstawiciela firmy budowlanej.

BUDOWANEpl to również filmy przedstawiające zalety i cykl produkcyjny materiałów budowlanych z oferty firmy Xella Polska: Ytong, Silka oraz Multipor.


Subskrybuj kanał i śledź rozwój branży budowlanej w Polsce!

niedziela, 13 października 2013

Vademecum budowy domu - kiedy musi być inwestor?

Blisko 57% domów w Polsce budują inwestorzy indywidualni. Dla wielu z nich to największy i najważniejszy projekt w życiu. Nie zawsze codzienna obecność na budowie jest możliwa, ale są takie etapy, których absolutnie przegapić nie wolno.

Budowa domu jest przedsięwzięciem, które od inwestora wymaga pełnego zaangażowania, a także zaznajomienia się z technologiami wykorzystywanymi na jego budowie. Wynika to choćby z faktu, że powinien mieć świadomość, iż kolejne etapy budowy zostały wykonane zgodnie ze sztuką i projektem. Niebagatelne jest też emocjonalne zaangażowanie w proces budowy, które jednak nie może mu przesłonić aspektów technicznych.

- Na przebieg prac ogromny wpływ ma świadomość inwestora wspierana dostępem do fachowego doradztwa i jego obecność podczas prowadzenia ważnych etapów na budowie. – ocenia Dariusz Kucharczyk, ekspert budowy Silka Ytong z Biura Projektowo – Inwestycyjnego Omega.

Pierwszy etap – fundamenty

Fundamenty są niewidocznym, ale bardzo ważnym elementem domu. Na nich opiera się jego konstrukcja, chronią też budynek przed przenikaniem wód gruntowych.

- Inwestor powinien obejrzeć zarówno grunt w wykopie, szczególnie zwracając uwagę na ewentualne występowanie wody na dnie wykopu, jak i same fundamenty przed ich zasypaniem i rozpoczęciem wznoszenia ścian. – radzi Dariusz Kucharczyk, ekspert budowy Silka Ytong.

Szczególnie warto, aby zwrócił uwagę, czy:
>> zdjęto humus przed położeniem fundamentów – to pierwsza, prawnie chroniona żyzna warstwa ziemi. Nie ma ona właściwości nośnych, a jako czynna biologicznie nie powinna znaleźć się w budynku. Bardziej się przyda do upraw w ogrodzie;
>> poprawnie wytyczono fundamenty pod dom - wytyczaniem powinien zajmować się geodeta. Przy wytyczaniu wykopu bardzo ważne jest poprawne odczytanie z projektu przebiegu osi budynku - nie muszą one przebiegać przez środek ściany. Warto sprawdzić, czy zgadzają się odległości od granicy działki;
>> wykonano izolację przeciwwilgociową fundamentów – powierzchnię fundamentów należy osłonić warstwą papy, która ochroni ściany fundamentowy albo piwniczne przed wilgocią.

Wznoszenie ścian

Od wyboru materiału budowlanego i dokładności przy wznoszeniu ścian zależą w dużej mierze parametry cieplne domu, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie. Inwestorzy, którzy wybrali do budowy swojego domu materiały Silka lub Ytong mogą zamówić usługę szkolenia na budowie dla swojej ekipy, podczas którego instruktor fachowo pokaże najważniejsze aspekty murowania.

Warto również, aby inwestor zwrócił baczną uwagę na:
>> poprawne i staranne zbudowanie pierwszej warstwy ściany nadziemia – wykonuje się ją na zaprawę tradycyjną, by łatwiej można było ją wypoziomować i równo położyć. Murowanie zaczyna się od narożników. Bloczek należy ułożyć piórami na zewnątrz – ułatwi to późniejsze prace tynkarskie. Gdy zwiąże zaprawa cementowa (po około 2 godzinach) można przystąpić do wykonywania kolejnej (i następnych) warstwy, którą muruje się już na cienką spoinę klejową.
>> prawidłowe wykonanie otworów okiennych i drzwiowych - by uniknąć popękań pod otworami okiennymi stosuje się pod nimi zbrojenia wsporne. Glify powinny mieć jak najbardziej równą i gładką powierzchnię, a nadproża opierać się na ścianie na 20-25 cm. Warto zastosować elementy systemowe Ytong, tak aby cała ściana była z jednorodnego materiału;
>>> zachowanie odległości pomiędzy ścianami działowymi a stropem – między tymi elementami należy zostawić szczelinę o szerokości 10-30 mm w zależności od rozpiętości stropu, którą następnie wypełnia się pianką montażową lub innym elastycznym materiałem. Dzięki temu ugięcia stropu nie będą powodować rys na ścianach działowych.

Stropy

Montaż płyt stropowych YTONGW przypadku stropów można zdecydować się na gotowe płyty stropowe Ytong znacząco przyspieszające proces budowy w porównaniu do metody tradycyjnej. Projektuje się je i wykonuje dla konkretnego domu. Stropy Ytong należą do jednych z najlepszych i najszybszych rozwiązań, ponieważ są lekkie, wytrzymałe, mają bardzo dobre parametry termiczne i nie wymagają podpór montażowych.

Przy wyborze tej metody realizacji stropu warto zwrócić uwagę na:
>> poprawne ułożenie pierwszej płyty - tak, aby nie trzeba było korekcyjnie przesuwać kolejnych płyt. Po ułożeniu każdej następnej płyty trzeba ją dosunąć do płyt ułożonych wcześniej – po ich długości, jak i szerokości;
>> prawidłowe ocieplenie wieńca - elementy docieplenia wieńca Ytong mają gładkie powierzchnie boczne, więc spoiny pionowe muszą być wypełnione zaprawą. Staranne ocieplenie wieńca uchroni przed tworzeniem się w tym miejscu mostków termicznych.

Przy montażu stropów Ytong inwestor może skorzystać z fachowej pomocy w ramach Gwarancji Opieki Budowy Ściany, obejmującej szkolenie firmy wykonawczej z montażu stropu, obecność doradcy serwisowego podczas montażu, oraz kontrolę na budowie przed wzniesieniem kolejnej kondygnacji.

Z myślą o inwestorach indywidualnych powstała również strona KompasBudowy.pl, z której można skorzystać niezależnie od tego, na jakim etapie budowy jest dom. Podzielono ją na pięć części: Przed budową domu, Działka, Projekt domu, Budowa, Odbiór domu. Po zarejestrowaniu inwestor w każdej chwili może mieć dostęp do swoich list zadań, zapisanych w nich zmian, indywidualnych notatek oraz opieki doradcy przez cały czas budowy. Przez proces budowy domu prowadzi inwestora inspicjent, który o budowaniu wie wszystko i w każdej chwili służy pomocą. Podpowiada czym i w jakiej kolejności należy się zająć, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Budowa wymarzonego domu dla większości inwestorów jest najważniejszym przedsięwzięciem w życiu. Warto dobrze zaplanować cały proces i w świadomy sposób podejmować wszelkie decyzje. Pomagają w tym fachowe doradztwo, wsparcie w postaci porad ekspertów, instruktażowe materiały wideo – dostępne na KompasBudowy.pl.