piątek, 30 grudnia 2011

Co to jest nadproże?

SILKA YTONG w 2011 roku

Rok 2011 to czas intensywnego rozwoju strategii edukacyjnej marek SILKA i YTONG, która objęła wykonawców, młodzież w szkołach o profilu budowlanym oraz inwestorów indywidualnych. Działania o charakterze informacyjnym dotyczyły również innych grup aktywnych w branży budowlanej, między innymi konserwatorów zabytków i zarządców nieruchomości. Akcje edukacyjne SILKA i YTONG zgromadziły w tym roku ponad 4 000 uczestników.

SILKA YTONG w 2011 r. - edukacja

Inicjatywy edukacyjne SILKA YTONG wspierają przede wszystkim najwyższej jakości wykonawstwo i propagują dobre praktyki zawodowe wśród murarzy. Tematyczne szkolenia, profesjonalne pokazy murowania oraz fachowe konsultacje pozwalają wykonawcom i inwestorom pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Rozwijają także świadomość rynku budowlanego. Szkolenia, prowadzone przez fachowych instruktorów SILKA YTONG w 2011 roku cieszyły się bardzo dużą popularnością.

W roadshow Miasteczko Akademia Murowania SILKA YTONG – akcji edukacyjnej, która odbyła się w kwietniu i maju – wzięło udział ponad 2200 wykonawców i uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym. Wiosną odbyły się również Dni Otwarte w fabryce YTONG w Pile, które były okazją, aby z bliska zaobserwować cykl produkcyjny bloczków. Fabrykę odwiedziło wtedy ponad 150 osób zainteresowanych zwiedzaniem zakładu oraz bezpłatnymi konsultacjami z ekspertami dotyczącymi budowy domu. Natomiast szkolenie dla nauczycieli zorganizowane w czerwcu w fabryce YTONG w Ostrołęce (również połączone z oglądaniem produkcji bloczków) zgromadziło ponad 50 osób.

W programie Akademia Murowania SILKA YTONG dla szkół ponadgimnazjalnych o profilu budowlanym przez cały rok uczestniczyło łącznie niemal 2300 uczniów.

– Te liczby świadczą o tym, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele docenili koncepcję połączenia wiedzy teoretycznej o technikach murarskich i materiałach budowlanych z praktycznymi pokazami. Coraz więcej szkół dołącza do programu Akademia Murowania SILKA YTONG, a współpraca z zaprzyjaźnionymi placówkami pogłębia się – twierdzi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.



SILKA YTONG w 2011 r. – lifestyle

Rok 2011 obfitował również w projekty lifestylowe. W czerwcu miała miejsce nowa odsłona serwisu ZdrowaBudowa.pl, który zyskał jeszcze bardziej świeże i ekologiczne oblicze. Na portalu znajdują się wiadomości i ciekawostki dotyczące nowoczesnego i ekologicznego budowania, projektowania czy też urządzania domów. Serwis został wzbogacony o nowe funkcje: słownik pojęć – rozwijający i systematyzujący wiedzę budowlaną oraz kącik bezpłatnych porad eksperckich.

– ZdrowaBudowa.pl jest połączeniem treści edukacyjnych i lifestylowych. Dominują w nim informacje o tematyce ekologicznej, ponieważ dbałość o środowisko to aspekt bardzo istotny dla nas, jako producenta – podkreśla Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Nowe lifestylowe przedsięwzięcie Xella Polska dotyczy kolekcji odzieży YTONG Quality In Life. Ubrania sygnowane marką YTONG w połączeniu z modnymi dodatkami kreują styl sportowej elegancji składający się na dobry wizerunek firmy i jej pracowników. Produkty można zamówić przez Internet: www.ytong-shop.com.

SILKA YTONG w 2011 r. – dla wszystkich

SILKA i YTONG to marki, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób związanych z branżą budowlaną – zarówno klientów indywidualnych, jak i fachowców.

Edukacyjno-informacyjne konferencje dotyczące ocieplenia od wewnątrz zostały dedykowane konserwatorom zabytków, architektom oraz zarządcom nieruchomości. Łącznie w tych spotkaniach uczestniczyło ponad 120 osób.

Z myślą o inwestorach indywidualnych, ale także wykonawcach Xella Polska, we współpracy z TNS OBOP, przeprowadziła badanie „SILKA YTONG: Murarz Idealny”, które dotyczyło oczekiwań wobec ekipy wykonawczej. Analiza danych pokazała, że dla inwestorów coraz bardziej niż koszt liczy się jakość wykonania i profesjonalizm usługi. Aby pomóc wykonawcom w poznaniu preferencji swoich potencjalnych klientów wyniki zostały zebrane i wydane w postaci poręcznej ulotki.

Jedną z nowych inicjatyw podjętych przez marki SILKA i YTONG w 2011 roku jest komunikacja skierowana do kobiet. W styczniu Xella Polska ogłosiła wyniki badania „Polka na budowie” przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badania Opinii Homo Homini, które potwierdziło, że kobiety coraz chętniej i częściej angażują się w zagadnienia związane z budową domu, wyborem projektu, remontem mieszkania. Dla kobiet, które chętnie podejmują decyzje budowlane, Xella Polska zaplanowała na przyszły rok nowe, ciekawe propozycje.

SILKA YTONG w 2012 r. – plany

W nadchodzącym roku Xella Polska planuje kontynuację szkoleń z zakresu Akademii Murowania SILKA YTONG. Nowe elementy programu będą dotyczyły interaktywnych działań dla uczniów oraz stworzenia materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Projekt zostanie również rozszerzony o propozycje skierowane do przyszłych inżynierów i architektów.

– W roku 2012 będziemy dalej działać na rzecz edukacji i dbać o najwyższe standardy jakości związane z wykonawstwem. Szczególnie, że coraz wyraźniej widzimy efekty naszych działań oraz znaczny wzrost zainteresowania naszymi akcjami – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

Długofalowym celem strategii Xella Polska jest trwałe podniesienie poziomu edukacji budowlanej oraz zwiększenie dostępności na rynku wszechstronnie wykształconych fachowców. Równie ważna dla firmy jest umiejętność odpowiedzi na potrzeby wszystkich osób działających w branży budowlanej, a przede wszystkim najbardziej aktywnych grup inwestorów. Następny rok będzie czasem realizacji tych zamierzeń.

środa, 28 grudnia 2011

Do budowy domu wiosną przygotuj się już zimą

Przy planowaniu budowy domu warto efektywnie wykorzystać okres zimowy. Aktywność inwestorów w czasie zimy, procentuje wiosną, kiedy mogą szybko i sprawnie rozpocząć prace budowlane.

Rozpoczęcie formalności budowlanych

W okresie od grudnia do marca inwestorzy mogą zająć się realizacją kwestii formalnych, aby niemal od razu z początkiem wiosny uzyskać pozwolenie na budowę.

– Zima to dobry czas na załatwienie wszelkich formalności. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę jest długotrwała, dla przykładu w przypadku braku dla naszej działki miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, na same warunki zabudowy czeka się nawet do dwóch miesięcy, więc warto rozpocząć ją z wyprzedzeniem – radzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Inwestorzy powinni skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i dopasować inne aspekty związane z budową domu takie jak wybór (i adaptacja) projektu, materiałów i technologii budowlanych oraz ekipy wykonawczej do wiosennego terminarza budowy.

Wybór i adaptacja projektu

Zima to także dobra pora na wstępny wybór projektu domu i określenie swoich preferencji związanych z wyglądem i funkcjonalnością domu. Pomoże to w znalezieniu odpowiedniego typu budynku. Wybrany projekt powinien być dopasowany do potrzeb przyszłych domowników, ich możliwości finansowych i warunków działki.

– Jasno sprecyzowane oczekiwania co do przyszłego domu pozwolą na płynne przeprowadzenie procesu adaptacji projektu – podkreśla Hanna Maćkowiak, doradczyni portalu Domowy.pl.

Optymalny wybór projektu jest możliwy dzięki uzyskaniu szerokiej wiedzy dotyczącej rozwiązań budowlanych.

– Okres zimowy warto poświęcić na zapoznanie się z dostępnymi na rynku technologiami. Inwestor może zdecydować, jakie instalacje grzewcze i wentylacyjne chciałby mieć w domu – podkreśla Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Od sprawnego przebiegu fazy zaadaptowania projektu oraz procesu uzyskania pozwolenia na budowę będzie zależeć, jak szybko inwestorzy będą mogli rozpocząć budowę wiosną.

Wybór materiałów budowlanych

Decyzje dotyczące materiałów budowlanych są bardzo ważne ze względu na komfort użytkowania pomieszczeń – w znacznej mierze odpowiadają za ciepło w pomieszczeniach oraz przyjazny dla użytkowników mikroklimat.

Zimą inwestorzy mogą dobrze poznać właściwości materiałów budowlanych i ocenić je pod kątem kryteriów energooszczędności. Ważnym aspektem dla inwestorów jest zmniejszenie strat energii, które w znacznym stopniu umożliwia odpowiednią izolacyjność termiczna ścian. Warto, aby jeszcze w zimie zdecydować się nie tylko na rodzaj materiałów, ale także na typ ścian – na przykład, czy wybrać ścianę jednowarstwową czy z dociepleniem. Tym bardziej, że ta kwestia wpływa na czas oraz koszt budowy.

– Doskonałym przykładem ściany jednowarstwowej jest przegroda z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm o współczynniku przenika ciepła U=0,19 W/(m2K).Taka konstrukcja ma bardzo dobre parametry cieplne, nie wymaga zastosowania docieplenia np. styropianem, a sama budowa trwa krócej i jej koszt jest niższy – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA YTONG.

W okresie zimowym inwestorzy mogą na spokojnie przeprowadzić kalkulację i oszacować koszty zakupu materiałów budowlanych w kontekście całego procesu wznoszenia domu. Często opłaca się zakupić budulec już w zimie. W przypadku braku możliwości składowania zakupionych materiałów budowlanych na działce istnieje możliwość, aby zamówić bloczki w zimie z dostawą bezpośrednio na plac budowy wiosną.

Znalezienie ekipy budowlanej

Inwestorzy w czasie zimy mają okazję bez pośpiechu zapoznać się zarówno z szerokim asortymentem budowlanym, jak i wybrać optymalną dla siebie ofertę fachowców.

– Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygotowań do samego procesu budowy, oprócz zakupu materiałów, warto także już w okresie zimowym poszukać ekipy budowlanej – przekonuje Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Najlepsze ekipy budowlane mają zazwyczaj terminy zajęte z wyprzedzeniem, więc wcześniejsza rezerwacja ich usług jest wręcz wskazana.

– Istotne jest także przeprowadzenie rozmowy z wykonawcą o wyborze technologii oraz terminarzu prac na budowie. W zimę zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy mają zazwyczaj więcej czasu na tego typu ustalenia i warto to wykorzystać – zachęca Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Warto także skorzystać możliwości konsultacji i zasięgnąć opinii ekspertów oraz przejrzeć portale i czasopisma budowlane. Długie zimowe wieczory sprzyjają pogłębianiu wiedzy oraz poszukiwaniu najdogodniejszych rozwiązań związanych z budową domu. Aktywne działanie zimą pozwoli inwestorom znaleźć i zarezerwować najlepszych fachowców oraz dobrać odpowiednie technologie budowlane.

środa, 7 grudnia 2011

Prace budowlane w okresie zimowym

Jeszcze do niedawna prace na budowie w okresie zimowym musiały zostać odłożone do wiosny. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii (zimowe zaprawy cienkowarstwowe) sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane nawet w zimie. Eksperci budowy SILKA YTONG podpowiadają inwestorom, jakie prace można wykonywać w tym czasie i jak zabezpieczać plac budowy przed śniegiem i mrozem.

Przygotuj się do prac zimowych

Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym, najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie prac budowlanych. Poszczególne etapy budowy powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych.

– Warto tak poprowadzić harmonogram prac, aby jak najmniej prac zewnętrznych pozostało do wykonania na okres późnej jesieni i zimy – przekonuje Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG. – Jednocześnie w ogrzewanym domu istnieją sprzyjające warunki do wykonywania prac wewnętrznych, na przykład instalatorskich – dodaje Ignacy Kowalski.

Według Adama Łazowskiego z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowanego wykonawcy SILKA YTONG, po zakryciu okien plandekami lub folią można nawet prowadzić prace murarskie wewnątrz domu.

Tak zwane „prace mokre”, do których należy między innymi tynkowanie czy wylewanie posadzek, powinny być wykonywane w temperaturze powyżej 5 stopni.

– Dopuszczalne jest prowadzenie „prac mokrych” w nieco niższych temperaturach, ale należy zastosować odpowiednie materiały, zaprawy czy dodatki chemiczne, które zapewnią, że parametry wyrobów, mimo obniżonej temperatury, będą takie, jak powinny być – twierdzi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. W warunkach zimowych sprawdzają się technologie, które nie wymagają dużego zużycia wody. Mniejsze jej ilości łatwiej utrzymać w odpowiedniej temperaturze. Do tego typu materiałów należy, na przykład zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG.

– Przy zastosowaniu zaprawy cienkowarstwowej zgromadzenie ok. 50 litrów wystarczy na cały dzień. Koksownik można umieścić tak, by ogrzewał zarówno materiały budowlane, jak i zebraną w beczce wodę dodawaną do zaprawy – mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Dobrze przemyślane rozmieszczenie materiałów i sprzętu budowlanego ułatwi ochronę przed ujemnymi temperaturami i wilgocią.

Przygotuj plac budowy

Teren budowy musi być przede wszystkim należycie zabezpieczony, dlatego ważne jest wcześniejsze przygotowanie materiałów chroniących przed mrozem. Dotyczy to przede wszystkim miejsc szczególnie narażonych na działanie warunków atmosferycznych

– Jeśli etap prac budowlanych przed zimą został zakończony na fundamentach, musza być one zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami, śniegiem i wodą – podkreśla Ignacy Kowalski z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Grunt, który nie został właściwie zaizolowany, pod wpływem mrozu może osłabić swoje właściwości techniczne i przez to przestać być gruntem budowlanym, nadającym się do bezpiecznego posadowienia budynku.

Gdy prace budowlane są bardziej zaawansowane, przed śniegiem i lodem należy chronić także inne części budynku.

– W przypadku ścian należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Doskonale do tego służy folia, w której dostarczane są palety bloków SILKA i YTONG – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Nie ma konieczności dodatkowego osłaniania powierzchni pionowych ścian z tych materiałów, nawet jeśli nie zostały one jeszcze otynkowane. Należy jednak zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

– W nieogrzewanym budynku trzeba zabezpieczyć ujęcie wody przed każdym opuszczeniem terenu budowy. Najlepiej, jeśli woda z instalacji zostanie spuszczona, aby nie zamarzła i nie uszkodziła rur – radzi Danuta Piotrowska z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powinien zwrócić uwagę na odpowiednie ukształtowanie terenu budowy, dzięki któremu łatwe będzie odprowadzenie wód opadowych.

– Woda, która może się pojawiać z opadów czy z rozmarzania śniegu, powinna być szybko odprowadzana od budynku oraz miejsc przechowywania materiałów budowlanych, aby nie doprowadzić do ich zawilgocenia – mówi Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Zadbaj o dobre warunki pracy

Podczas okresu chłodu i gorszej pogody należy pamiętać o zapewnieniu komfortowych warunków pracy ekipie budowlanej. Przede wszystkim zadbać o pomieszczenie, w którym wykonawcy mogliby się ogrzać lub schować przed opadami śniegu. W takim miejscu ekipa budowlana będzie mogła także zjeść posiłek czy wysuszyć odzież roboczą.

– Dobre warunki pracy dla ekipy budowlanej przekładają się na jakość i wydajność wykonywanych robót – zapewnia Dariusz Niklewski z firmy PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Pytania lub wątpliwości dotyczące wykonywania prac zimą inwestor powinien zgłaszać osobie, która kieruje pracami budowlanymi.

– W przypadku małych inwestycji (budynki jednorodzinne) w okresie zimowym nie ma specjalnych wymagań formalnych. Budowę nadzoruje kierownik budowy i to on ocenia, które prace można wykonać zimą, a których nie – twierdzi Ignacy Kowalski, z firmy YGDOM, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Wideo-porady ekspertów dotyczące prowadzenia prac budowlanych zimą można obejrzeć na:
http://www.youtube.com/watch?v=l7M3CGFlfMM

Serdecznie zachęcamy do korzystania z wiedzy fachowców!

Budowanie zimą – podstawowe informacje dla inwestorów:

1. Prowadzenie prac w zimie jest możliwe, ale wymaga spełnienia szeregu warunków, między innymi:
- wyboru technologii/materiałów, które umożliwią prowadzenie robót budowlanych – np. bloków SILKA i YTONG murowanych na zaprawie zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG
- zabezpieczenia fundamentów oraz ujęć wody na budowie przed wpływem niskich temperatur
- ochrony materiałów budowlanych przez temperaturą i opadami,
- zadbania o odpowiednie ukształtowanie terenu budowy w celu odprowadzenia wód opadowych – przede wszystkim z topniejącego śniegu,
- przygotowania odpowiednich warunków dla ekipy budowlanej.
2. Zimą najlepiej prowadzić prace wewnątrz ogrzewanego budynku.
3. Teren budowy należy utrzymywać w porządku.
4. Koszty prowadzenia prac w zimie będą różnić się od kosztów w okresie wiosenno-letnim. W kalkulacji inwestorzy powinni wziąć pod uwagę takie kwestie jak koszty ogrzania pomieszczeń, większe wynagrodzenie dla ekipy za pracę w cięższych warunkach.

wtorek, 29 listopada 2011

Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

System 20 cm PLUS umożliwia optymalizację parametrów ścian w zależności od ich przeznaczenia, poprzez odpowiedni wybór materiałów SILKA i YTONG. Wytrzymałość i parametry cieplne produktów pozwalają na zastosowanie bloków cieńszych w stosunku do tradycyjnych materiałów, dzięki czemu uzyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań.

Mur jednowarstwowy przede wszystkim charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną część budowy – ściany. Równocześnie, wybierając technologię ściany jednowarstwowej, inwestor zabezpiecza się przed zmianami cen materiałów budowlanych (np. wzrostem cen izolacji termicznej).

Więcej o Ściany zewnętrzne jednowarstwowe.

sobota, 19 listopada 2011

Ocieplanie ścian od wewnątrz

Relacja video z konferencji dla zarządców nieruchomości. Przemarzanie ścian to poważny problem dla zarządców nieruchomości. Jeszcze większy kiedy konserwator nie wyraża zgody na przykrycie ociepleniem cennej elewacji. Firma Xella proponuje w takich przypadkach ocieplenie od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR.

sobota, 12 listopada 2011

Piknik Ekologiczny w Domu Modelowym

Chcesz dowiedzieć się jak obniżyć koszty eksploatacji domu? Zobaczyć i zwiedzić nowoczesny Dom Modelowy wykonany z betonu komórkowego?

12 listopada na terenie Parku Handlowego Janki k/Warszawy odbędzie się rodzinny Piknik Ekologiczny, podczas którego, oprócz licznych atrakcji, będzie można skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów firm specjalizujących się w tworzeniu rozwiązań dla budownictwa wysokoenergooszczędnego.

Więcej informacji na temat Pikniku Ekologicznego.

wtorek, 8 listopada 2011

Ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa usprawnia proces budowlany i skraca czas wznoszenia budynku. Łatwiej jest uniknąć błędów wykonawczych, ale ciągle też wzbudza kontrowersje. Czy jest wystarczająco ciepła?

Pamiętajmy, że energooszczędne ściany zewnętrzne o to podstawa przyszłych oszczędności związanych z wydatkami na ogrzewanie. Elementy budowlane systemu YTONG pozwalają na stawianie ścian zewnętrznych jednowarstwowych o wysokich parametrach termoizolacyjności, dzięki czemu nie wymagają one dodatkowego docieplenia.

niedziela, 30 października 2011

Ścianki działowe YTONG INTERIO

odstawową funkcją ścianek działowych jest wydzielenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Atutem tego rodzaju ścian powinna więc być lekkość oraz łatwość adaptacji do różnych warunków, czyli prostota montażu. Ścianki działowe to także możliwość ciekawej i oryginalnej aranżacji wnętrza, a wszystko pod warunkiem odpowiedniego materiału budowlanego do ich wykonania.

Lekko
Przy planowaniu ścianek działowych w domu lub mieszkaniu warto poszukać lekkich a zarazem wytrzymałych rozwiązań. Lekkość jest bardzo ważna, ponieważ obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie drewnianych, jest często kluczowym czynnikiem przy wyborze materiałów ściennych. Parametry bloczków YTONG INTERIO przyczyniają się do zmniejszenia obciążenia konstrukcji budynku.

– Bloczki YTONG INTERIO są wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego PP3/0,5 o gęstości 500 kg/m3. Dzięki temu obciążenie stropów jest nawet o około 10-15 proc. mniejsze w porównaniu do ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków odmiany 600 – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Bloczki YTONG są lżejsze o ponad 60 proc. niż inne materiały ścienne, takie jak silikaty czy ceramika. Te właściwości zawdzięczają swojej porowatej strukturze. Ściany wzniesione z tego materiału ważą jedynie 70-80 kg/m2. Ich lekkość ma znaczenie zarówno ze względu na obciążenie stropu masą całej ścianki, jak i wysiłek murarzy przy przenoszeniu bloczków. W efekcie zastosowanie bloczków YTONG INTERIO znacznie ułatwia i przyspiesza prace murarskie.

Szybko
W czasie budowy czy remontu precyzja i szybkość realizacji jest bardzo ważna. Bloczki YTONG INTERIO charakteryzują się łatwą obróbką, przycinanie bloczków nie wymaga dużych nakładów siły ani czasu.

– Co szczególnie ważne dla inwestora, przy wykorzystaniu bloczków YTONG INTERIO prace budowlane są bardziej ekonomiczne. Duże wymiary bloczków (599 x 399 mm) powodują mniejsze zużycie elementów na m2. Dzięki łączeniu na pióro i wpust spoiny pionowe pozostają niewypełnione zaprawą, co zmniejsza jej zużycie o ok. 40 proc. – szacuje Jacek Szafran z poznańskiej firmy ILIFO, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

piątek, 28 października 2011

Ściana jednowarstwowa – punkt widzenia architekta

Architekt Dorota Palmączyńska (kieruje działem projektowym Pracowni ARCHIPELAG):

Jako architekt bardzo często spotykam się z pytaniami dotyczącymi ścian zewnętrznych - zarówno kosztów budowy i eksploatacji oraz czasu realizacji, jak i komfortu użytkowania przy różnych rozwiązaniach konstrukcji ścian. Jest to ważny wybór – ściana zewnętrzna ma ogromny wpływ na ochronę cieplną budynku, w tym ograniczenie przenikalności cieplnej, zachowanie wystarczającej stateczności cieplnej i wilgotnościowej. Właściwe zastosowanie odpowiedniej przegrody zewnętrznej pozwala ograniczyć straty ciepła, koszty eksploatacji i podnieść komfort użytkowania, zabezpieczając przed zjawiskami takim jak np. zawilgocenie i przemarzanie ścian.

Jakie rozwiązania są lepsze i bardziej ekonomiczne?
Czy ściana jednowarstwowa przy obowiązujących zaostrzonych wymaganiach, które zrównują współczynnik przenikalności cieplnej „U” do wartości jednakowej dla wielo- i jednowarstwowej ściany, ma rację bytu?

Na pierwsze pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Nie istnieje uniwersalna recepta na najlepsze rozwiązanie. Do każdej inwestycji należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno zamysł architekta, jak i możliwości i oczekiwania inwestora. Jeśli jednak chodzi o kolejne z pytań, to odpowiem – „tak”.

Nie ma powodu, aby rezygnować z zastosowania ściany jednowarstwowej, jeśli spełnia warunki ochrony cieplnej budynku. Faktem jest, że współczynnik Umax dla ścian zewnętrznych wynosi 0,30 [W/m2K], a bloczki z betonu komórkowego YTONG ENERGO gr. 36,5 cm charakteryzują się współczynnikiem U=0,25 [W/m2K]. Jeszcze lepsze parametry ściany można uzyskać stosując bloczki w tym samym systemie o gr. 48 cm – wówczas U=0,19 [W/m2K]. Odpowiednio wymurowana na cienką spoinę oraz otynkowana ściana z tego materiału jest ciepła, więc jak najbardziej spełnia wymagania normowe dla przegród zewnętrznych. Jeśli oprócz tego materiał na ściany posiada dodatkowe zalety, to jak najbardziej może stanowić dobrą propozycję dla budujących.

W przypadku systemu YTONG ENERGO, czyli bloczków z betonu komórkowego (w tym wypadku o wyjątkowych parametrach cieplnych), do zalet materiału z pewnością można zaliczyć łatwość wykonania ścian. Wymaga to jednak od wykonawców precyzji pracy. W ścianie dwuwarstwowej łatwo jest wygubić nierówności za pomocą montażu izolacji termicznej, ale od wewnątrz trzeba wówczas nadłożyć sporo tynku aby nie było widać niedoskonałości. Ściana jednowarstwowa nie daje takiej możliwości, więc wymusza dokładność, a dzięki temu możliwość zastosowania cienkowarstwowych tynków.

Za ścianą jednowarstwową przemawia również fakt, że jednorodna przegroda zewnętrzna z wytrzymałego materiału jest odporna na uszkodzenia. Jest to niebagatelna sprawa zarówno przy wyliczeniu kosztów pokrycia ewentualnych szkód, jak i dla niebezpieczeństwa ucieczki ciepła przez fragment uszkodzonej przegrody z materiału izolującego termicznie. Tworzy się wówczas tzw. mostek termiczny, ponieważ zgnieciony materiał izolacyjny nie spełnia swojego zadania.

Cały artykuł o ścianach jednowarstwowych z punktu widzenia architekta.

niedziela, 23 października 2011

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne z SILKA E

Silka E to pierwszy system z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi. Bloczki tej serii mają rozmieszczone modularnie co 16,7 cm wewnętrzne kanały, umożliwiające prowadzenie wiązki instalacji w pionach bez konieczności bruzdowania ścian. Przebieg kanałów jest łatwy do ustalenia dzięki specjalnym znacznikom zamarkowanym (prosta linia) na powierzchni bloków. Oznacza to koniec kłopotliwego i pracochłonnego bruzdowania. Teraz w całym pionie wystarczy jedynie nawiercić otwór na gniazdo wtykowe. Instalacja jest bezpieczna, gdyż wiązki przewodów umieszczane są w otworach o średnicy 4 cm, w niezwykle odpornym materiale, jakim jest Silka. W razie konieczności wymiany instalacji, jej przebieg można ustalić bez większych problemów. Wiercenie otworów w ścianie jest zatem również całkowicie bezpieczne. Całą ścianę można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym do 5 mm.

Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne bloków Silka E pozwolą zaoszczędzić czas murarzom. Ergonomiczne pochwyty ułatwiają przenoszenie i układanie elementów w warstwie, odwracalny pióro-wpust eliminuje pomyłki w murowaniu, połówki bloków ułatwiają wykończenie warstwy bez konieczności docinania materiału, zaś bloki wyrównawcze pozwalają na elastyczne kształtowanie wysokość kondygnacji. Ciężar bloków Silka E jest zgodny z normami Unii Europejskiej.

Przeczytaj więcej informacji na temat systemu SILKA E: Ściany zewnętrzne i wewnętrzne.

poniedziałek, 10 października 2011

Ociepl swoje mieszkanie od wewnątrz

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy marzną w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą liczyć na ocieplenie całej elewacji, jest izolacja od wewnątrz. Właściwości ściany ocieplonej od wewnątrz precyzyjnie pokazują wyniki badania termowizyjnego ścian zewnętrznych. Ta metoda badawcza pozwala dokładnie prześledzić, jak poprawiają się parametry cieplne mieszkania.

Budynek, w którym dokonano pomiaru, jest zlokalizowany na warszawskim Wawrze. Składa się z czterech lokali mieszkalnych. Badanie termowizyjne dotyczyło zewnętrznych ścian kolankowych w dwóch sąsiednich mieszkaniach. W jednym z mieszkań ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Zdjęcia termowizyjne wykonano od wewnątrz.

– Badania kamerą termowizyjną udokumentowały, że ocieplenie od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR zmniejsza straty ciepła przez przenikanie przez przegrody i w znaczny sposób ogranicza pojawianie się mostków termicznych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG. – Izolacja od wewnątrz w tej technologii wyrównuje również rozkład temperatury na powierzchni przegród oraz w kubaturze pomieszczenia. Skraca także czas nagrzewania się pomieszczenia – dodaje Piotr Harassek.

Badanie termowizyjne budynku mieszkalnego w Wawrze zostało przeprowadzone w lutym 2011 r. w godzinach wieczornych. Odbyło się przy braku opadów, w temperaturze 23°C wewnątrz i -7,5°C na zewnątrz budynku. Wiatr osiągał prędkość mniejszą niż 2 m/s.

Poprawa warunków wewnętrznych
Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany w zależności od występowania ocieplenia od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Ściana nieocieplona charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w obszarach naroży. W tym przypadku, najniższa temperatura w rogu pomieszczenia wynosiła 8,8°C, czyli znacznie poniżej punktu rosy1. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W przypadku nieocieplonego muru wyraźny jest również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej powierzchni muru.

Mur ocieplony od wewnątrz mineralnymi płytami YTONG MULTIPOR charakteryzuje się z kolei bardzo równomiernym rozkładem temperatury. Praktycznie na całej powierzchni ściany temperatura wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury występuje jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian.

Zdjęcia oraz pełny tekst > Ociepl swoje mieszkanie od wewnątrz.

wtorek, 20 września 2011

Ściany w Domu Modelowym w Jankach

Nadal wałkujemy temat Domu Modelowego, który cały czas jest udostepniany zwiedzającym w Jankach koło Warszawy. W Domu Modelowym w Jankach zastosowano najwyższej jakości rozwiązania budowlane, aby odwiedzający go przyszli inwestorzy mogli zobaczyć, jak budować łatwo, szybko i energooszczędnie. Nabyta wiedza ma posłużyć im przy budowie własnego, ciepłego domu o niskich kosztach użytkowania.

Ściany budynku są nie tylko bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, ale również izolującym oraz akumulującym ciepło. Warto poznać podstawowe informacje dotyczące roli ścian przy budowie domu o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Według szacunków przez ściany budynku może uciekać ok. 30 proc. ciepła. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem są materiały umożlwiające osiągnięcie jak najlepszej izolacyjności termicznej ścian, a także akumulacji ciepła i bezwładności termicznej. Wymagania termiczne dla budynków energooszczędnych są coraz bardziej restrykcyjne. Wartość współczynnika U ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K). Przyjmuje się, że dom energooszczędny wykorzystuje 30-40 proc. mniej energii na ogrzewanie, niż budynek konwencjonalny, a więc taki, który spełnia wyłącznie podstawowe wymagania izolacyjności cieplnej stawiane przegrodom budowlanym.

Przy budowie ścian zewnętrznych Domu Modelowego zastosowano bloczki YTONG ENERGO o grubości 24 cm, a więc najcieplejsze bloczki do wznoszenia ścian warstwowych. Mur z charakteryzujących się bardzo niską gęstością bloczków YTONG ENERGO grub. 24 cm wystarczy ocieplić jedynie 2,5-centymetrową warstwą izolacji, aby uzyskać przegrodę spełniającą wymagania współczynnika U ≤ 0,30 W/(m2K).

– Bardzo ważnym elementem energooszczędnego domu jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną w procesie użytkowania budynku. Zastosowanie odpowiednich technologii pozwala osiągnąć ten cel – przekonuje Konrad Wąsik z Pracowni Projektowej APA z Mińska Mazowieckiego, ekspert budowy SILKA YTONG.

Przy zapotrzebowaniu na energię w budynku główną rolę odgrywa sposób ogrzewania i wentylacji. Materiały, z których zbudowana jest ściana również mają znaczny wpływ na to zapotrzebowanie.

– Najwyższej jakości materiały do wznoszenia ścian zewnętrznych wspomagają proces ogrzewania budynku, a także obniżają koszty jego chłodzenia latem. Zapewniają bowiem odpowiednią termoizolację – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta bloków SILKA i YTONG. – Wewnętrzne ściany nośne Domu Modelowego zbudowane są z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24. Dzięki ich wysokiej pojemności cieplnej latem podczas upałów pomieszczenia wewnątrz domu pozostają chłodne, zaś zimą pomieszczenia nie wyziębiają się gwałtownie – dodaje Piotr Harassek.

Bloki SILKA E24 przez bardzo długi czas są w stanie akumulować ciepło, a następnie oddawać je do wnętrza domu.

Ścianki działowe wykonane zostały z lekkich i wytrzymałych bloczków YTONG INTERIO o wysokości 399 mm. Bloczki posiadają wszystkie zalety betonu komórkowego – niepalność, odporność na wilgoć oraz naturalne pochodzenie surowców. Mieszkanie w domu, w którym zastosowano bloczki YTONG INTERIO jest więc bezpieczne i zdrowe. Co ważne montaż tych bloczków jest szybki i prosty dzięki systemowi pióro-wpust, murowaniu na zaprawie do cienkich spoin oraz łatwości obróbki.

Cały artykuł Kierunek energooszczędność: Dom Modelowy.

Tu przeczytasz więcej o ścianach jednowarstwowych w systemie YTONG.

poniedziałek, 12 września 2011

Ciepła i mocna ściana – Tydzień Tematyczny w Domu Modelowym

Jak wygląda proces budowy domu krok po kroku? Jak przeprowadzić taką inwestycję szybko i z satysfakcją? Jakie materiały budowlane zastosować w wymarzonym domu? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać podczas Tygodni Tematycznych organizowanych w ramach akcji edukacyjnej Dom Modelowy.

Ciepła i mocna ściana – Tydzień Tematyczny w Domu Modelowym odbędzie się w dniach 14-18 września.

Celem akcji jest kompleksowe zapoznanie inwestorów z każdym etapem budowy domu. Organizatorzy zadbają, aby odwiedzający uzyskali wyczerpujące informacje, jak powinni postępować przez cały proces budowlany – począwszy od spełnienia wymagań formalnych, poprzez wznoszenie obiektu, a kończąc na stylizacji wnętrz i urządzaniu ogrodu. Akcja edukacyjna opiera się na koncepcji „Tygodni Tematycznych”, z których każdy będzie poświęcony innej kwestii związanej z konstrukcją, wykończeniem czy też urządzeniem wnętrza budynku. Zagadnienia dotyczące wykonania ścian budynku zostaną poruszone podczas sesji, która odbędzie się w dniach 14-18 września. Inwestorzy odwiedzający w tym czasie Dom Modelowy w podwarszawskich Jankach, dowiedzą się wszystkiego na temat prawidłowej konstrukcji, termoizolacyjności i technologii wznoszenia ścian w systemie SILKA i YTONG.

Dlaczego Dom Modelowy?

Organizatorem i pomysłodawcą akcji Dom Modelowy jest pracownia architektoniczna Studio Atrium we współpracy z Grupą 7point. Inicjatywa ta ma przybliżyć problematykę budowy domu inwestorom indywidualnym, szczególnie tym, którzy decydują się na taki krok po raz pierwszy.

– Dom Modelowy w Jankach został stworzony, aby edukować i inspirować, ale także pokazać urok posiadania własnego domu. Funkcjonalny i uniwersalny charakter budynku zainteresuje inwestorów ceniących zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania architektoniczne – przekonuje Rafał Wawak, prezes Grupy 7point. – Serdecznie zachęcam do odwiedzin Domu Modelowego, gdzie na żywo będzie można zobaczyć i dotknąć zastosowane materiały oraz poznać właściwości nowoczesnych technologii – dodaje Rafał Wawak.

Edukacja w Domu Modelowym

Goście Tygodni Tematycznych w Domu Modelowym w Jankach będą mogli poznać procedury oraz standardy upraszczające realizację procesu budowlanego, a także uczestniczyć w dyskusjach, zadawać pytania ekspertom i co najważniejsze – z bliska zobaczyć, jak sprawdzają się wykorzystane technologie budowlane.

Na parterze Domu Modelowego odwiedzający mogą przyjrzeć się zastosowanym rozwiązaniom budowlanym i architektonicznym. Obecni na miejscu specjaliści służą inwestorom swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie technologii wykorzystanych do budowy tego domu.

90-metrowe poddasze Domu Modelowego pełni funkcję centrum edukacyjnego, gdzie odbywają się prezentacje produktów, wykłady specjalistów, konsultacje eksperckie czy też merytoryczne dyskusje. W seminariach będzie można uczestniczyć również w formie on-line poprzez stronę www.dommodelowy.pl oraz profile na portalach społecznościowych www.facebook.com/DomModelowy, a także www.mybudujemy.pl.

SILKA YTONG w Domu Modelowym

Dom Modelowy to akcja edukacyjna, która propaguje energooszczędne rozwiązania budowlane. Nowoczesne materiały budowlane SILKA i YTONG, z których powstały ściany w Domu Modelowym, bardzo dobrze wpisują się w tę tematykę. Zaangażowanie firmy Xella w takie inicjatywy jak Dom Modelowy ma na celu wspieranie rozwoju edukacji budowlanej oraz tworzenie nowych standardów wykonawstwa.

– W ramach programu Akademia Murowania SILKA i YTONG od kilku lat prowadzimy działania edukacyjne skierowanie do przyszłych adeptów budownictwa, a także do już działających na rynku firm wykonawczych - mówi Monika Mychlewicz dyrektor marketingu Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG. – Wiosną tego roku dzięki ogólnopolskiej akcji Miasteczko Akademia Murowania zasady murowania energooszczędnych ścian pokazaliśmy także inwestorom indywidualnym. Zaangażowanie w projekt Dom Modelowy to naturalna kontynuacja naszej edukacyjnej strategii – dodaje Monika Mychlewicz.

Przy budowie ścian zewnętrznych Domu Modelowego zastosowano ciepłe bloczki YTONG ENERGO o grubości 24 cm, a ściany nośne wzniesiono z charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi bloków SILKA o grubości 24 cm. Ścianki działowe wykonane zostały z bloczków YTONG INTERIO. Przy budowie domu użyto także prefabrykowanych nadproży YTONG YF i zaprawy do cienkich spoin SILKA YTONG.

Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska zastosowanym materiałom budowlanym, które zostały wyeksponowane na fragmencie ściany domu.

Podczas Tygodnia Tematycznego w dniach 14-18 września na pytania zwiedzających, dotyczących ścian budynku odpowiadać będą eksperci SILKA YTONG.

piątek, 9 września 2011

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne SILKA

SILKA E to pierwszy system murowania z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi.
SILKA E tworzy prosty, logiczny i kompletny system umożliwiający szybkie i oszczędne wznoszenie każdego typu obiektu.

W skład systemu wchodzą:

>> bloki konstrukcyjne drążone o grubościach: 8, 12, 15, 18 i 24 cm,
>> bloki konstrukcyjne pełne o grubościach: 18 i 24 cm,
>> bloki akustyczne E18A,
>> połówki bloków,
>> kształtki nadprożowe

SILKA E to pierwszy system z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi. Bloczki tej serii mają rozmieszczone modularnie co 16,7 cm wewnętrzne kanały, umożliwiające prowadzenie wiązki instalacji w pionach bez konieczności bruzdowania ścian. Przebieg kanałów jest łatwy do ustalenia dzięki specjalnym znacznikom zamarkowanym (prosta linia) na powierzchni bloków. Oznacza to koniec kłopotliwego i pracochłonnego bruzdowania. Teraz w całym pionie wystarczy jedynie nawiercić otwór na gniazdo wtykowe. Instalacja jest bezpieczna, gdyż wiązki przewodów umieszczane są w otworach o średnicy 4 cm, w niezwykle odpornym materiale, jakim jest SILKA. W razie konieczności wymiany instalacji, jej przebieg można ustalić bez większych problemów. Wiercenie otworów w ścianie jest zatem również całkowicie bezpieczne. Całą ścianę można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym do 5 mm.

Więcej o systemie SILKA. Zobacz też film o produkcji cegły wapienno-piaskowej SILKA:

wtorek, 30 sierpnia 2011

Ścianki działowe

Gdańska firma ZUP Patrycjusz Zbigniewa Lulis dostosowuje mieszkania swoich klientów zmieniając m.in. rozkład ścianek działowych według ich osobistych potrzeb. Wykorzystuje do tego bloczki YTONG.

środa, 24 sierpnia 2011

Kto wznosi ściany jednowarstwowe?

Ściana jednowarstwowa jest odporna na uderzenia, a możliwość powstania mostków termicznych jest bardzo mała. Nie jest to jednak według praktyków ani najłatwiejszy sposób wznoszenia ściany – ze względu na problem utrzymania jakości.

W przypadku materiałów budowlanych YTONG SILKA, ich producent, czyli Xella Polska wziął na siebie obowiązek edukacyjny szkolenia wykonawców w zakresie technologii wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Tutaj znajduje się lista certyfikowanych wykonawców YTONG SILKA, a pod spodem można obejrzeć film, na którym zaprezentowane są szkolenia organizowane przez Xella Polska.

środa, 17 sierpnia 2011

wtorek, 9 sierpnia 2011

Czy ściana jednowarstwowa jest lepsza?

Ściany jednowarstwowe można zastosować w inwestycjach budowlanych tylko z materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej: betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu.

Ściany jednowarstwowe muruje się na dwa sposoby:

1. Na cienkie spoiny z zaprawy klejowej - beton komórkowy (ma dużą dokładność wymiarową);
2. Na tradycyjne, grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej - ceramika poryzowana i keramzytobeton.


Ściany jednowarstwowe wymagają od wykonawców bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz doświadczenia. Szczególnej staranności wymaga w nich ocieplenie nadproży i wieńców stropowych, co nie jest łatwe i dość często wykonawcy zostawiają w tych miejscach mostki cieplne (mostki termiczne). Fachowcy budowlani rzadko stosują też dozbrojenie fragmentów podokiennych w celu zabezpieczenia ścian przed pękaniem.

Nie można zapominać o pewnych niedogodnościach związanych z inwestycją, w której zastosowaliśmy ściany jednowarstwowe. Parametry termoizolacyjne prawidłowo ocieplonego budynku są wyższe (wysoki opór cieplny materiałów izolacyjnych przewyższa opór cieplny jednowarstwowej ściany konstrukcyjnej). Ponadto technologia wielowarstwowa daje możliwość wyboru dowolnego materiału w budowie warstwy nośnej ścian (spełnia tylko wymagania wytrzymałościowe).

Jak widać, nie da się jednoznacznie określić, że dana technologia budowlana jest lepsza bądź gorsza od innej. Rozwiązania należy dobierać zgodnie z potrzebami i możliwościami.

wtorek, 2 sierpnia 2011

Folia znika z budowy

Podczas wznoszenia ścian jednowarstwowych budynków pozostaje do utylizacji materiał, którym zabezpieczono palety bloczków YTONG i SILKA. 'Folia znika z budowy' to akcja, która polega na zbieraniu i odzyskiwaniu folii użytej do pakowania materiałów budowlanych.

Organizatorom akcji Folia znika z budowy – firmom Xella Polska oraz Interseroh Organizację Odzysku - udało się odzyskać śmieci, które po przetworzeniu stanowią cenny surowiec do produkcji granulatu, małych form plastikowych lub dobrej jakości paliwa alternatywnego. Warto wiedzieć, że jakość paliwa zależy od kaloryczności surowca, z którego ono powstaje – im wyższa, tym lepszą jakość paliwa można z niego uzyskać. Kaloryczność tworzyw sztucznych porównuje się z tą, którą ma olej czy gaz i wynosi 40-46 MJ/kg. To o wiele więcej niż ma makulatura - ok. 11 MJ/kg, zużyte drewno - ok. 18 MJ/kg lub opony - ok. 29 MJ/kg. Oznacza to, że z jednej tony przetworzonych odpadów foliowych może powstać jedna tona wysokiej jakości paliwa alternatywnego.

- W Polsce paliwa alternatywne wykorzystują głównie cementownie – mówi Anna Waszczuk, Analityk Rynku Xella Polska. - Według danych Polskiego Stowarzyszenia Cementowni w roku 2009 spalonych zostało ponad 750 tys. ton paliw z odpadów, co pozwoliło zastąpić 36% ciepła w piecach obrotowych. W 2010 roku średnia zastąpienia paliwa konwencjonalnego osiągnęła około 45%, co oznacza zużycie około 900 tys. ton odpadów tj. aż o 20 % więcej niż w poprzednim roku. – dodaje Anna Waszczuk.

Wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł alternatywnych wpływa na oszczędności finansowe korzystających z niej firm – cena paliwa ze źródeł odnawialnych jest zdecydowanie niższa niż paliw konwencjonalnych. Poza tym firma korzystająca ze źródeł alternatywnych przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska śmieci w wyniku czego mniej metali ciężkich trafia do gleby i wód gruntowych, zatruwając je. Potraktowanie odpadów jako wartościowego materiału do dalszego wykorzystania przyczynia się także do oszczędzania ograniczonych zasobów naturalnych m.in. ropy naftowej i gazu.

Informacje o zasadach prowadzenia akcji Folia znika z budowy można uzyskać pod numerami telefonów 22 742 10 26 lub 693 373 216 lub na stronach: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/folia_znika_z_budowy_1640.php lub www.interseroh.com.

wtorek, 26 lipca 2011

Dom Pokazowy w Jankach

Ściana jednowarstwowa zewnętrzna została wzniesiona w Domu Pokazowym w Jankach pod Warszawą. Dom modelowy jest już otwarty dla zwiedzających.

Choć oficjalna inauguracja jeszcze się nie odbyła, ponieważ zaplanowana została na 4 sierpnia 2011 roku, to obiekt został udostępniony dla zwiedzających.

W szczególności rekomendujemy pokoik na parterze. Polecamy przyjrzeć się nieotynkowanemu narożnikowi ściany. Wyeksponowany został fragment muru z bloczków YTONG ENERGO oraz bloków SILKA, które łączą się w roli ściany zewnętrznej i wewnętrznej nośnej. Idealnie równe bloczki, estetycznie połączone cienką spoiną odkrywają tajemnicę białego budownictwa z SILKA i YTONG.

Na poddaszu budynku wykorzystano bloczki YTONG INTERIO, jednak nie zostały tak dobrze wyeksponowane jak SILKA i YTONG ENERGO na parterze. Zwiedzający będą musieli uwierzyć na słowo, że te równe, gładkie ścianki działowe powstały właśnie z YTONG’a INTERIO.

Źródło: Blog Xella.

niedziela, 24 lipca 2011

Ściana jednowarstwowa w Gospodarzu

Poniżej film obrazujący budowę inwestycji w Gospodarzu koło Łodzi. Jak podkreśla wykonawca inwestycji, Aleksander Falkowski, w budynku przy budowie ścian wykorzystano najcieplejsze bloczki YTONG w wersji ENERGO, czyli YTONG ENERGO 36,5 cm PP-2 0,35. Dom ogrzewany będzie gazem ziemnym. Odpowiednia lokalizacja działki zapewniła dostęp do najważniejszych mediów; wody, prądu, gazu i telefonu.



Więcej informacji oraz zdjęc inwestycji na serwisie Budowane.pl.

sobota, 16 lipca 2011

Ściana piwniczna i fundamentowa

Do ścian piwnicznych i fundamentowych w systemie białej technologii budowlanej YTONG SILKA stosuje się przeważnie pełne bloki SILKA E18S i SILKA E24S. Muruje się je wypełniając spoiny poziome i pionowe. Alternatywą w tym systemie mogą być również bloczki z betonu komórkowego YTONG w wersji GT z uchwytem montażowym.

Ściany piwniczne i fundamentowe należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem i przenikaniem wilgoci. Zabezpieczenie to składa się z izolacji pionowej (warstwa wodochronna z osłoną przed uszkodzeniem mechanicznym) oraz z izolacji poziomej w styku spodu ściany i wierzchu fundamentu. W razie konieczności stosuje się również odwodnienie gruntu przylegającego do ściany piwnicy. Odwodnienie to przeprowadza się przez zastąpienie gruntu rodzimego żwirem z odprowadzeniem wody za pomocą drenażu.

Źródło informacji: Ściany piwniczne i fundamentowe.

środa, 6 lipca 2011

Ściana w domu pasywnym

Ciepłe, szczelne zewnętrzne ściany są pierwszym ogniwem łańcucha technologicznego w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Podstawą koncepcji domu pasywnego jest oszczędność energii cieplnej, którą bardzo łatwo można realizować przez dobrze dobrany materiał konstrukcyjny oraz doskonale zaizolowane ściany zewnętrzne budynku. Współczynnik przenikania ciepła U dla takiej ściany powinien być mniejszy od 0,15 W/(m2K).

W przypadku Domu Pasywnego tak niski współczynnik przenikania ciepła osiągnięto stosując ocieplenie bloczków YTONG grubą warstwą izolacji termicznej z wełny mineralnej:

- izolacja zewnętrzna z wełny mineralnej - 20 cm

- ściana konstrukcyjna z bloczków YTONG PP2/0,4 - 24 cm

- izolacja wewnętrzna z wełny mineralnej - 10 cm.

Tak wykonana ściana zewnętrzna o grubości 54 cm osiąga współczynnik U o wartości 0,10 W/(m2K).

Wyboru technologii ściennej dokonano na podstawie tendencji w budownictwie pasywnym na świecie. W przeważającej większości budynków pasywnych w Europie użyto jako elementów konstrukcyjnych wyroby produkowane w fabrykach firmy Xella – bloki wapienno-piaskowe SILKA lub ciepłe bloczki z betonu komórkowego YTONG. Materiały te są dobrze znane w budownictwie tradycyjnym i energooszczędnym.

W Domu Pasywnym użyto bloczków YTONG przede wszystkim z uwagi na doskonałą izolacyjność ter-miczną. Ich mniejsza wytrzymałość na ściskanie nie jest istotna w przypadku domów jednorodzinnych. Ściana wykonana z lekkich (niska gęstość) bloczków YTONG ma również mniejszą zdolność akumulo-wania ciepła. Ten problem rozwiązano stosując dodatkową wewnętrzną ściankę z cegieł klinkierowych. W tym przypadku można również zastosować ścianę z bloków SILKA, które charakteryzują się bardzo dobrą akumulacją ciepła.

Istotne znaczenie podczas wyboru technologii ściennej miały również względy wykonawcze. Rozwiązania bloczków YTONG przyspieszają znacznie tempo wznoszenia. Wpływ na szybkość murowania mają przede wszystkim duże wymiary bloczków, system pióro-wpust dzięki któremu nie stosujemy zaprawy w spoinach pionowych oraz dokładność wykonania bloczków, która zapobiega konieczności wyrównywania czy korygowania warstw.

Czytaj cały artykuł Ściany w domu pasywnym.

sobota, 2 lipca 2011

Jakie ściany jednowarstwowe?

Ściana jednowarstwowa gwarantuje inwestorowi prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Ponadto właśnie ściana jednowarstwowa posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące w żaden sposób ścianom wielowarstwowym. Dlatego ściana jednowarstwowa dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.

Najistotniejszą informacją dotyczącą materiałów budowlanych jest tzw. współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła, oceniający izolacyjność termiczną przegród budynku takich jak: ścian, dachów, podłóg i posadzek. Przykładowo ściana z pustaków Porotherm 44 Si posiada współczynnik 0,26. To satysfakcjonująca wartość, należy jednak pamiętać, że podobny współczynnik (U=0,25) można uzyskać w przypadku cieńszej ściany wymurowanej z bloczków YTONG ENERGO o gr. 36,5 cm.

Bloczki YTONG ENERGO 36,5 posiadają lepszą izolacyjność termiczną (λ = 0,095) niż pustaki Porotherm 44 Si, dzięki czemu ściana z nich wymurowania zajmuje mniejszą powierzchnię zachowując te same parametry cieplne. Ściana jednowarstwowa z YTONG ENERGO 36,5 cm jest po prostu cieńsza, ale cieplejsza.

Interesująco wypada energooszczędne porównanie dwóch produktów – Porotherm 50 P+W oraz YTONG ENERGO 48 cm. Pierwszy przy zastosowaniu zaprawy ciepłochronnej, pozwala na wymurowanie ściany o współczynniku U=0,29. Tymczasem ściana z bloczków YTONG ENERGO 48 cm zapewni nam współczynnik U=0,19 W/m2K i to przy zastosowaniu zwykłej zaprawy do cienkich spoin. Tak dobrej izolacji termicznej ściany nie mógł wcześniej na naszym rynku zapewnić żaden produkt przy ścianie jednowarstwowej.

Energooszczędność jest cechą, która będzie charakteryzować budynek latami, ale stoimy przed dylematem czasu samej budowy. Inwestycja może się ciągnąć w nieskończoność – tymczasem ścianę jednowarstwową stawiamy znacznie szybciej, niż wielowarstwową! W przypadku metra kwadratowego ściany wielowarstwowej możemy potrzebować ułożenia nawet ponad stu elementów – przy użyciu olbrzymiej ilości zaprawy. W przypadku ściany jednowarstwowej musimy użyć tylko 16 pustaków Porotherm 44 Si na 1 m2 (zużywając około 30 litrów zaprawy). Jeszcze szybciej i przy jeszcze mniejszej ilości zaprawy powstanie ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO 36,5 cm. Przy ich zastosowaniu na 1 m2 potrzeba zaledwie 8,33 bloczka YTONG ENERGO, przy zużyciu od 5 do 7 litrów zaprawy na 1 m2! Wracając do energooszczędności tego rozwiązania – możliwość wystąpienia mostków termicznych przy użyciu mniejszej ilości bloczków i zaprawy jest minimalna.

czwartek, 16 czerwca 2011

Ściany z betonu komórkowego

Beton komórkowy (ang. AAC – Aerated Autoclaved Concrete lub ACC – Autoclave Cellular Concrete) jest to materiał budowlany. Beton komórkowy stanowi rodzaj lekkiego betonu otrzymywanego poprzez wprowadzenie gazu, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami. Na filmie zaprezentowano drobiazgowo proces produkcji betonu komórkowego.

wtorek, 14 czerwca 2011

Ściana jednowarstwowa to dobry wybór

Architekt Dorota Palmączyńska , która kieruje działem projektowym Pracowni ARCHIPELAG stwierdza, że nie ma powodu, by rezygnować z zastosowania w domu ściany jednowarstwowej, jeśli spełnia warunki ochrony cieplnej budynku.

Współczynnik Umax dla ścian zewnętrznych wynosi 0,30 [W/m2K], a bloczki z betonu komórkowego YTONG ENERGO gr. 36,5 cm charakteryzują się współczynnikiem U=0,25 [W/m2K]. Jeszcze lepsze parametry ściany można uzyskać stosując bloczki w tym samym systemie o gr. 48 cm – wówczas U=0,19 [W/m2K].

Wybór dotyczący rozwiązań konstrukcji ścian to bardzo ważny wybór – ściana zewnętrzna ma ogromny wpływ na ochronę cieplną budynku, w tym ograniczenie przenikalności cieplnej, zachowanie wystarczającej stateczności cieplnej i wilgotnościowej. Właściwe zastosowanie odpowiedniej przegrody zewnętrznej pozwala ograniczyć straty ciepła, koszty eksploatacji i podnieść komfort użytkowania, zabezpieczając przed zjawiskami takim jak np. zawilgocenie i przemarzanie ścian.

Odpowiednio wymurowana na cienką spoinę oraz otynkowana ściana jednowarstwowa z bloczków komórkowych YTONG ENERGO jest ciepła, więc spełnia wymagania normowe dla przegród zewnętrznych. Jeśli oprócz tego materiał na ściany posiada dodatkowe zalety, to jak najbardziej może stanowić dobrą propozycję dla budujących. Całą wypowiedź architekt Doroty Palmączyńskiej można przeczytać w artykule Ściana jednowarstwowa z bloczków komórkowych w serwisie Dom.pl. Polecamy również informacje w treści Ściany zewnętrzne jednowarstwowe na serwisie ytong-silka.pl.

niedziela, 12 czerwca 2011

Ściana zewnętrzna jednowarstowa

System 20 cm PLUS SILKA YTONG umożliwia optymalizację parametrów ścian w zależności od ich przeznaczenia, poprzez odpowiedni wybór materiałów SILKA i YTONG. Wytrzymałość i parametry cieplne produktów pozwalają na zastosowanie bloków cieńszych w stosunku do tradycyjnych materiałów, dzięki czemu uzyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań.

Mur jednowarstwowy

Mur jednowarstwowy przede wszystkim charakteryzuje się krótkim czasem wykonania. W Systemie 20 cm PLUS 150 m2 ścian powstaje ponad czterokrotnie szybciej niż przy zastosowaniu innych technologii. Koszt ścian ponosi się jednorazowo, inwestycja nie jest rozciągnięta w czasie, w krótkim terminie zamyka się istotną część budowy – ściany. Równocześnie, wybierając technologię ściany jednowarstwowej, inwestor zabezpiecza się przed zmianami cen materiałów budowlanych (np. wzrostem cen izolacji termicznej). Źródło: Ściana zewnętrzna jednowarstowa.

czwartek, 9 czerwca 2011

Ściana jednowarstwowa w domu pasywnym

Beton komórkowy YTONG ENERGO odmiany PP2/0.35 gwarantuje najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ wśród dostępnych konstrukcyjnych elementów z betonu komórkowego. Dzięki temu, ściana jednowarstwowa z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm osiaga współczynnik U=0,19 W/m2K. To wartość pozwalająca na wznoszenie budynków pasywnych bez dodatkowej izolacji ścian.

Bloczek YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm umożliwia uzyskanie współczynnika U=0,25. Taka wartość przy tak niewielkiej grubości ściany jednowarstwowej możliwa jest tylko dzięki innowacyjnym produktom YTONG ENERGO.

Bloczki ENERGO, jak wszystkie produkty YTONG, charakteryzuje bardzo dobra przepuszczalność pary wodnej. Budynki wykonane w technologii jednowarstwowej z elementów YTONG gwarantują wyrównany poziom wilgotności oraz brak kondesacji pary wodnej wewnątrz ściany.

Jak każdy masywny element, ściany z bloczków YTONG ENERGO akumulują ciepło, co ma szczególne znaczenie latem. Ściany YTONG charakteryzują się bardzo długim czasem oddawania ciepła, dzięki czemu ogrzane w ciągu dnia, oddają ciepło dopiero w nocy. To tak zwane przesunięcie fazowe sprawia, że temperatura wewnątrz budynku utrzymuje się na stabilnym poziomie (±2 °C).

Jest to zatem optymalne rozwiązanie zapewniające dogodny mikroklimat. Ściana z bloczków YTONG ENERGO to rozwiązanie ciepłe w dotyku.

wtorek, 7 czerwca 2011

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

Prawdopodobnie najbardziej oczywistym materiałem, który przychodzi na myśl o ścianach jednowarstwowych jest beton komórkowy. Był to pierwszy materiał, który pozwolił na murowanie ścian jednocześnie ciepłych i wytrzymałych, bez stosowania dodatkowych warstw izolacji.

Producenci materiałów budowlanych od lat poszukują rozwiązania, które pozwoli na zminimalizowanie kosztów i czasu budowy oraz zwiększenie energooszczędności budynku.

Wraz ze zmianą wymagań izolacyjności termicznej ścian jednowarstwowych, część producentów materiałów budowlanych wprowadza na rynek nowe materiały, które pozwalają na murowanie ścian o współczynniku U≤0,30 W/m2K bez docieplenia. Dzięki temu inwestorzy, architekci i wykonawcy mają możliwość dokonywania nowych wyborów pomiędzy różnymi produktami.

Jednocześnie, szereg producentów, którzy już od dawna posiadali w swojej ofercie tego typu materiały, jest w stanie wykazać jeszcze bardziej swoją innowacyjność oraz wykorzystać potencjał swoich produktów.

Jednorodna ściana

Najlepszym materiałem do wymurowania ścian jednowarstwowych byłaby prawdopodobnie hybryda bloków wapienno-piaskowych i styropianu. Chodzi oczywiście o połączenie wytrzymałości, niepalności oraz akumulacji ciepła silikatów z wysoką http://www.blogger.com/img/blank.giftermoizolacyjnością, lekkością oraz długim czasem oddawania ciepła styropianu.

Materiałem, który w najbardziej optymalny sposób łączy w sobie te właściwości jest beton komórkowy YTONG ENERGO odmiany PP2/0.35. Jest to chyba najbardziej innowacyjny materiał budowlany dostępny na polskim rynku, łączący w sobie wytrzymałość, lekkość i izolacyjność termiczną.

Wytrzymałość bloczków ENERGO wynosi 2 MPa, dzięki czemu materiał ten nadaje się do murowania ścian nośnych w budynkach jednorodzinnych, co wraz ze współczynnikiem przenikania ciepła λ=0,095 W/mK stanowi doskonałe połączenie.

Kluczem do tak dobry parametrów izolacyjności termicznej jest bardzo mała gęstość betonu komórkowego YTONG ENERGO wynosząca 350 kg/m3. Dzięki milionom małych porów powierza, to właśnie materiał sam w sobie stanowi o tak dobrej termoizolacyjności ściany. Oznacza to, że do uzyskania tak dobrych właściwości w bloczkach YTONG ENERGO nie muszą wystepować rzędy pustek powietrznych, czy wypełnienia styropianem lub innym izolatorem (np. perlitem).

Ściana jest zatem nie tylko jednowarstwowa, ale również jednorodna – w 100% składa się z jednego materiału. Jednorodność materiału sprawia, że we wszystkich kierunkach jego właściwości są takie same, jak na przykład izolacyjnośc termiczna. Dzięki temu do minimum zredukowana jest możliwość pojawiania się mostków termicznych w narożach budynku, czy przy połączeniu z innymi elementami, np. stropem.

czwartek, 2 czerwca 2011

Co to jest ściana jednowarstwowa?

Zacznijmy od definicji tytularnego pojęcia tego bloga, czyli ściany jednowarstwowej. Poniższa definicja zaczerpnięta została ze Słownika Pojęć strony ZdrowaBudowa.pl

Ściana jednowarstwowa wykonana jest z jednego rodzaju materiału, z jednej warstwy nośnej bez ciągłej spoiny pionowej lub szczeliny na całej wysokości muru. Ściany jednowarstwowe wykonuje się najczęściej z elementów murowych, a także z betonu i żelbetu. Ściana jednowarstwowa może być dodatkowo docieplona lub występować bez izolacji termicznej. Potocznie określenie ściana jednowarstwowa odnosi się do ściany bez docieplenia.