niedziela, 30 października 2011

Ścianki działowe YTONG INTERIO

odstawową funkcją ścianek działowych jest wydzielenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Atutem tego rodzaju ścian powinna więc być lekkość oraz łatwość adaptacji do różnych warunków, czyli prostota montażu. Ścianki działowe to także możliwość ciekawej i oryginalnej aranżacji wnętrza, a wszystko pod warunkiem odpowiedniego materiału budowlanego do ich wykonania.

Lekko
Przy planowaniu ścianek działowych w domu lub mieszkaniu warto poszukać lekkich a zarazem wytrzymałych rozwiązań. Lekkość jest bardzo ważna, ponieważ obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie drewnianych, jest często kluczowym czynnikiem przy wyborze materiałów ściennych. Parametry bloczków YTONG INTERIO przyczyniają się do zmniejszenia obciążenia konstrukcji budynku.

– Bloczki YTONG INTERIO są wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego PP3/0,5 o gęstości 500 kg/m3. Dzięki temu obciążenie stropów jest nawet o około 10-15 proc. mniejsze w porównaniu do ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków odmiany 600 – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

Bloczki YTONG są lżejsze o ponad 60 proc. niż inne materiały ścienne, takie jak silikaty czy ceramika. Te właściwości zawdzięczają swojej porowatej strukturze. Ściany wzniesione z tego materiału ważą jedynie 70-80 kg/m2. Ich lekkość ma znaczenie zarówno ze względu na obciążenie stropu masą całej ścianki, jak i wysiłek murarzy przy przenoszeniu bloczków. W efekcie zastosowanie bloczków YTONG INTERIO znacznie ułatwia i przyspiesza prace murarskie.

Szybko
W czasie budowy czy remontu precyzja i szybkość realizacji jest bardzo ważna. Bloczki YTONG INTERIO charakteryzują się łatwą obróbką, przycinanie bloczków nie wymaga dużych nakładów siły ani czasu.

– Co szczególnie ważne dla inwestora, przy wykorzystaniu bloczków YTONG INTERIO prace budowlane są bardziej ekonomiczne. Duże wymiary bloczków (599 x 399 mm) powodują mniejsze zużycie elementów na m2. Dzięki łączeniu na pióro i wpust spoiny pionowe pozostają niewypełnione zaprawą, co zmniejsza jej zużycie o ok. 40 proc. – szacuje Jacek Szafran z poznańskiej firmy ILIFO, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

piątek, 28 października 2011

Ściana jednowarstwowa – punkt widzenia architekta

Architekt Dorota Palmączyńska (kieruje działem projektowym Pracowni ARCHIPELAG):

Jako architekt bardzo często spotykam się z pytaniami dotyczącymi ścian zewnętrznych - zarówno kosztów budowy i eksploatacji oraz czasu realizacji, jak i komfortu użytkowania przy różnych rozwiązaniach konstrukcji ścian. Jest to ważny wybór – ściana zewnętrzna ma ogromny wpływ na ochronę cieplną budynku, w tym ograniczenie przenikalności cieplnej, zachowanie wystarczającej stateczności cieplnej i wilgotnościowej. Właściwe zastosowanie odpowiedniej przegrody zewnętrznej pozwala ograniczyć straty ciepła, koszty eksploatacji i podnieść komfort użytkowania, zabezpieczając przed zjawiskami takim jak np. zawilgocenie i przemarzanie ścian.

Jakie rozwiązania są lepsze i bardziej ekonomiczne?
Czy ściana jednowarstwowa przy obowiązujących zaostrzonych wymaganiach, które zrównują współczynnik przenikalności cieplnej „U” do wartości jednakowej dla wielo- i jednowarstwowej ściany, ma rację bytu?

Na pierwsze pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Nie istnieje uniwersalna recepta na najlepsze rozwiązanie. Do każdej inwestycji należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno zamysł architekta, jak i możliwości i oczekiwania inwestora. Jeśli jednak chodzi o kolejne z pytań, to odpowiem – „tak”.

Nie ma powodu, aby rezygnować z zastosowania ściany jednowarstwowej, jeśli spełnia warunki ochrony cieplnej budynku. Faktem jest, że współczynnik Umax dla ścian zewnętrznych wynosi 0,30 [W/m2K], a bloczki z betonu komórkowego YTONG ENERGO gr. 36,5 cm charakteryzują się współczynnikiem U=0,25 [W/m2K]. Jeszcze lepsze parametry ściany można uzyskać stosując bloczki w tym samym systemie o gr. 48 cm – wówczas U=0,19 [W/m2K]. Odpowiednio wymurowana na cienką spoinę oraz otynkowana ściana z tego materiału jest ciepła, więc jak najbardziej spełnia wymagania normowe dla przegród zewnętrznych. Jeśli oprócz tego materiał na ściany posiada dodatkowe zalety, to jak najbardziej może stanowić dobrą propozycję dla budujących.

W przypadku systemu YTONG ENERGO, czyli bloczków z betonu komórkowego (w tym wypadku o wyjątkowych parametrach cieplnych), do zalet materiału z pewnością można zaliczyć łatwość wykonania ścian. Wymaga to jednak od wykonawców precyzji pracy. W ścianie dwuwarstwowej łatwo jest wygubić nierówności za pomocą montażu izolacji termicznej, ale od wewnątrz trzeba wówczas nadłożyć sporo tynku aby nie było widać niedoskonałości. Ściana jednowarstwowa nie daje takiej możliwości, więc wymusza dokładność, a dzięki temu możliwość zastosowania cienkowarstwowych tynków.

Za ścianą jednowarstwową przemawia również fakt, że jednorodna przegroda zewnętrzna z wytrzymałego materiału jest odporna na uszkodzenia. Jest to niebagatelna sprawa zarówno przy wyliczeniu kosztów pokrycia ewentualnych szkód, jak i dla niebezpieczeństwa ucieczki ciepła przez fragment uszkodzonej przegrody z materiału izolującego termicznie. Tworzy się wówczas tzw. mostek termiczny, ponieważ zgnieciony materiał izolacyjny nie spełnia swojego zadania.

Cały artykuł o ścianach jednowarstwowych z punktu widzenia architekta.

niedziela, 23 października 2011

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne z SILKA E

Silka E to pierwszy system z bezpiecznymi kanałami elektrycznymi. Bloczki tej serii mają rozmieszczone modularnie co 16,7 cm wewnętrzne kanały, umożliwiające prowadzenie wiązki instalacji w pionach bez konieczności bruzdowania ścian. Przebieg kanałów jest łatwy do ustalenia dzięki specjalnym znacznikom zamarkowanym (prosta linia) na powierzchni bloków. Oznacza to koniec kłopotliwego i pracochłonnego bruzdowania. Teraz w całym pionie wystarczy jedynie nawiercić otwór na gniazdo wtykowe. Instalacja jest bezpieczna, gdyż wiązki przewodów umieszczane są w otworach o średnicy 4 cm, w niezwykle odpornym materiale, jakim jest Silka. W razie konieczności wymiany instalacji, jej przebieg można ustalić bez większych problemów. Wiercenie otworów w ścianie jest zatem również całkowicie bezpieczne. Całą ścianę można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym do 5 mm.

Innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne bloków Silka E pozwolą zaoszczędzić czas murarzom. Ergonomiczne pochwyty ułatwiają przenoszenie i układanie elementów w warstwie, odwracalny pióro-wpust eliminuje pomyłki w murowaniu, połówki bloków ułatwiają wykończenie warstwy bez konieczności docinania materiału, zaś bloki wyrównawcze pozwalają na elastyczne kształtowanie wysokość kondygnacji. Ciężar bloków Silka E jest zgodny z normami Unii Europejskiej.

Przeczytaj więcej informacji na temat systemu SILKA E: Ściany zewnętrzne i wewnętrzne.

poniedziałek, 10 października 2011

Ociepl swoje mieszkanie od wewnątrz

Rozwiązaniem dla inwestorów, którzy marzną w swoich mieszkaniach, a z różnych powodów nie mogą liczyć na ocieplenie całej elewacji, jest izolacja od wewnątrz. Właściwości ściany ocieplonej od wewnątrz precyzyjnie pokazują wyniki badania termowizyjnego ścian zewnętrznych. Ta metoda badawcza pozwala dokładnie prześledzić, jak poprawiają się parametry cieplne mieszkania.

Budynek, w którym dokonano pomiaru, jest zlokalizowany na warszawskim Wawrze. Składa się z czterech lokali mieszkalnych. Badanie termowizyjne dotyczyło zewnętrznych ścian kolankowych w dwóch sąsiednich mieszkaniach. W jednym z mieszkań ściany kolankowe dodatkowo ocieplono od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Zdjęcia termowizyjne wykonano od wewnątrz.

– Badania kamerą termowizyjną udokumentowały, że ocieplenie od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR zmniejsza straty ciepła przez przenikanie przez przegrody i w znaczny sposób ogranicza pojawianie się mostków termicznych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG. – Izolacja od wewnątrz w tej technologii wyrównuje również rozkład temperatury na powierzchni przegród oraz w kubaturze pomieszczenia. Skraca także czas nagrzewania się pomieszczenia – dodaje Piotr Harassek.

Badanie termowizyjne budynku mieszkalnego w Wawrze zostało przeprowadzone w lutym 2011 r. w godzinach wieczornych. Odbyło się przy braku opadów, w temperaturze 23°C wewnątrz i -7,5°C na zewnątrz budynku. Wiatr osiągał prędkość mniejszą niż 2 m/s.

Poprawa warunków wewnętrznych
Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany w zależności od występowania ocieplenia od wewnątrz płytami YTONG MULTIPOR. Ściana nieocieplona charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury, szczególnie w obszarach naroży. W tym przypadku, najniższa temperatura w rogu pomieszczenia wynosiła 8,8°C, czyli znacznie poniżej punktu rosy1. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach (kilka tygodni) może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany.

W przypadku nieocieplonego muru wyraźny jest również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej powierzchni muru.

Mur ocieplony od wewnątrz mineralnymi płytami YTONG MULTIPOR charakteryzuje się z kolei bardzo równomiernym rozkładem temperatury. Praktycznie na całej powierzchni ściany temperatura wynosi ok. 18°C. Obniżenie temperatury występuje jedynie w narożu, co jest trudnym do uniknięcia efektem układu geometrycznego ścian.

Zdjęcia oraz pełny tekst > Ociepl swoje mieszkanie od wewnątrz.