poniedziałek, 22 października 2012

Wykonawca budowalny - jak wybrać?

Chociaż różne prace związane z budową domu mogą wykonywać różne ekipy, a niektóre rzeczy możemy wykonać sami, gospodarczym sposobem, to jednak warto powierzyć wznoszenie ścian zewnętrznych wyspecjalizowanej ekipie wykonawczej. Jak jednak odróżnić nienajlepszego wykonawcę budowlanego od najlepszego?  SILKA YTONG rozmowy z fachowcami - tym razem poświęcony został właśnie komunikacji początkującego inwestora z wykonawcą budowlanym - o co pytać wykonawcę?.

Wybór wykonawcy prac budowlanych opiera się przede wszystkim na rekomendacjach i wrażeniu, jakie wywiera on podczas bezpośredniej rozmowy. Duże znaczenie ma także ustalenie kwestii formalnych takich, jak umowa z harmonogramem prac i formą płatności.

Dla osób budujących dom coraz ważniejsza jest fachowość murarzy i precyzja wykonania prac, te aspekty liczą się bardziej, niż cena usług – tak wynika z badania SILKA YTONG: Murarz Idealny. Wykonawca ma wybudować dla nas dom, w którym zamieszkamy wraz z rodziną - dobrze już na etapie wyboru ekipy budowlanej zadbać o komfort podczas budowy i wybrać specjalistę, który spełni nasze oczekiwania.

Poza sprawdzeniem wybranych fachowców w tych trzech obszarach, inwestor powinien dowiedzieć się także, gdzie może obejrzeć dom wybudowany lub dopiero budowany przez naszą potencjalną przyszłą ekipę budowlaną.

Najlepszą opcją jest wizyta na budowie, którą wykonawca właśnie realizuje. Osoba planująca budowę może zobaczyć ekipę „przy pracy”, a wtedy nic nie da się ukryć. – Odwiedzenie budowy to najlepszy sposób na sprawdzenie, jak prezentuje się dom pod względem fachowości wykonawstwa, a także czy budowy utrzymywane są w porządku. Można także w tym czasie porozmawiać z innymi inwestorami i poznać ich opinię o „upatrzonej” przez nas ekipie – wyjaśnia Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Podczas wizyty na budowie można od razu sprawdzić kilka elementów. Po pierwsze, ile osób pracuje na budowie, jaka jest atmosfera pracy, czy chociażby jak wygląda sama ekipa. Te wszystkie elementy tworzą obraz firmy, z którą będziemy współpracować przez kilka miesięcy potrzebnych na zbudowanie domu.

– Przed decyzją o wyborze ekipy warto zobaczyć fachowców, którzy będą budować nasz wymarzony dom. Schludny wygląd ekipy, jednakowe ubrania, używanie systemowych narzędzi wskazuje na jej profesjonalizm – podkreśla Mariusz Susło z kieleckiej firmy DOM BUD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Czytaj cały artykuł SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać wykonawcę?

środa, 17 października 2012

Budujesz dom? Weź udział w ankiecie

Budujesz dom lub jesteś zainteresowany budową domu w niedalekiej przyszłości? Wypełnij krótką ankietę, a w zamian Xella Polska, wyłączny producent materiałów budowlanych YTONG SILKA przekaże ci bezpłatnie pomocne materiały będące wsparciem Twojej Budowy.

Praktyczne porady JAK FACHOWO BUDOWAĆ przeprowadzą cię przez całą budowę - od fundamentów i piwnic, po stropy i wieńce. Duża liczba zdjęć pomoże ci szybko zrealizować poszczególne etapy budowy. Z poradnika dowiesz się też, na co uważać i jak unikać błędów podczas wznoszenia budynków. Niezbędny poradnik dla każdego, kto zdecydował się na budowę domu. Publikacja  JAK FACHOWO BUDOWAĆ posiada 109 stron.

Ankieta na temat Twojej Budowy >>>

niedziela, 14 października 2012

Jak Budować: Rozpoczęcie murowania ścian w systemie YTONG

Nowy cykl video Jak Budować, prezentujący, jak proste i łatwe jest budowanie domu w technologii YTONG SILKA. Pierwszy odcinek Jak Budować: Rozpoczęcie murowania ścian w systemie YTONG. Więcej filmów na kanale YouTube Budowane.pl.

niedziela, 7 października 2012

Dotacje do domów pasywnych i energooszczędnych

Powstał instrument wsparcia dla osób zamierzających zamieszkać w budynkach o niskim zużyciu energii. 26 września 2012 Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków - dotacje dla energooszczędnych budynków.

Decyzja została oficjalnie zaprezentowana na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego już wcześniej jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania. Obecnie kwoty wynoszą: do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:

- dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,

- dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.

Domy pasywne i energooszczędne wymagają stosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Dom energooszczędny nie musi być drogą inwestycją, może też posiadać takie rozwiązania konstrukcyjne, jak ściana jednowarstwowa. Njnowszym rozwiązaniem proponowanych do budowy są bloczki YTONG ENERGO – połączenie najlepszych parametrów izolacyjności termicznej z wytrzymałością betonu komórkowego PP2/0,35. Bloczki YTONG ENERGO to najcieplejsze na rynku konstrukcyjne materiały budowlane. Ściana z bloczka YTONG ENERGO o gr. 48 cm osiąga współczynnik U=0,19 W/m2K, dzięki czemu spełnia zaostrzone normy cieplne.

Czytaj cały artykuł Dotacje dla energooszczędnych budynków.