niedziela, 7 października 2012

Dotacje do domów pasywnych i energooszczędnych

Powstał instrument wsparcia dla osób zamierzających zamieszkać w budynkach o niskim zużyciu energii. 26 września 2012 Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków - dotacje dla energooszczędnych budynków.

Decyzja została oficjalnie zaprezentowana na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego już wcześniej jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania. Obecnie kwoty wynoszą: do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:

- dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,

- dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.

Domy pasywne i energooszczędne wymagają stosowania odpowiednich materiałów budowlanych. Dom energooszczędny nie musi być drogą inwestycją, może też posiadać takie rozwiązania konstrukcyjne, jak ściana jednowarstwowa. Njnowszym rozwiązaniem proponowanych do budowy są bloczki YTONG ENERGO – połączenie najlepszych parametrów izolacyjności termicznej z wytrzymałością betonu komórkowego PP2/0,35. Bloczki YTONG ENERGO to najcieplejsze na rynku konstrukcyjne materiały budowlane. Ściana z bloczka YTONG ENERGO o gr. 48 cm osiąga współczynnik U=0,19 W/m2K, dzięki czemu spełnia zaostrzone normy cieplne.

Czytaj cały artykuł Dotacje dla energooszczędnych budynków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz