środa, 30 stycznia 2013

Ściana jednowarstwowa w praktyce

Najpopularniejszym materiałem budowlanym stosowanym do wznoszenia ścian jednowarstwowych jest beton komórkowy. Wykonane z niego ściany są stosunkowo grube (40–50 cm), bo w innym wypadku izolacyjność cieplna ściany byłaby zbyt słaba.

Ściany jednowarstwowe wznosi się również z ceramiki, a specyficznym rodzajem materiałów budowlanych na ściany jednowarstwowe są bloczki z keramzytobetonu. W ich strukturze zamyka się wkłady ze styropianu.

Ściany jednowarstwowe wznosi się, używając zaprawy klejowej – spoiny są wówczas bardzo cienkie (1–3 mm), a łączone elementy muszą mieć bardzo niewielką tolerancję wymiarów lub używając tzw. ciepłej zaprawy – spoiny są grube, ale zaprawa ma dobre właściwości termoizolacyjne. Generalnie można powiedzieć, że im mniejsza gęstość materiału ściennego, tym lepsze są jego właściwości termoizolacyjne. Najlepiej to widać na przykładzie betonu komórkowego, produkowanego w wielu odmianach o gęstości od 300 do 700 kg/m³.

Do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych używa się tylko najlżejszych odmian 300 i 400. Z cięższych odmian buduje się zaś albo ściany wewnętrzne, albo wielowarstwowe. Niska gęstość ma jednak także pewne wady. Im ściana lżejsza, tym gorzej tłumi dźwięki.

Wznoszenie ścian jednowarstwowych przez wykonawców budowlanych nie jest szczególnie trudne, wymaga jednak dużej staranności od wykonawców. Jeśli więc buduje się na „cienkie spoiny”, to rzeczywiście powinny być cienkie, po to, by nie stały się mostkami termicznymi.

Często źle wykonanymi elementami w ścianach jednowarstwowych są osadzenia nadproża i wieńców stropowych. Warto więc używać rozwiązań systemowych, które pozwolą zminimalizować ewentualne pomyłki wykonawcze.

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Vademecum ocieplania do wewnątrz

Xella Polska przygotowała interaktywny poradnik dotyczący technologii ocieplenia od wewnątrz: Vademecum MULTIPOR – kiedy i jak ocieplać od wewnątrz. Vademecum wyjaśnia w jakich sytuacjach ocieplać budynki od wewnątrz, czym różni się ocieplenie od wewnątrz od ocieplenia od zewnątrz oraz na co zwracać uwagę przy stosowaniu technologii ocieplania ścian od wewnątrz.

Płyty izolacyjne MULTIPOR wykonane są z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Beton komórkowy chłonie wilgoć z powietrza i bardzo szybko wysycha. Właściwości te sprawiają, że płyty izolacyjne MULTIPOR można stosować jako ocieplenie od wewnątrz bez paroizolacji. Xella, specjaliści do ścian, stworzyli rozwiązanie, które doskonale komponuje się z nieocieploną ścianą zewnętrzną i ociepla ją od wewnątrz.

Z Vademecum MULTIPOR oraz powiązanego z nim Kalkulatora Oszczędności możesz dowiedzieć się, ile kosztuje wykonanie ocieplenia od wewnątrz oraz jaki jest zwrot z tej inwestycji. Interaktywny Kalkulator Oszczędności pozwoli przeliczyć, jakie oszczędności przyniesie zastosowanie płyt izolacyjnych MULTIPOR na ścianach konkretnego mieszkania lub domu.

MULTIPOR umożliwia poprawę komfortu cieplnego i obniżenie rachunków za ogrzewanie w przypadkach, gdy izolacja od strony zewnętrznej jest niemożliwa lub niewskazana. Przykładem mogą być mieszkania w budynkach, w których spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa zwleka z izolacją całego obiektu lub istniejąca izolacja jest niewystarczająca, czy też zabytkowe kamienice. Ocieplanie od wewnątrz pozostawia fasadę w niezmienionym kształcie. Atutem produktu jest również łatwość montażu. Prace z płytami izolacyjnymi MULTIPOR można wykonać samodzielnie, niezależnie od pory roku.

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Geolog i geodeta podczas budowy

Dom stawiamy na działce budowlanej. Podczas przygotowań do budowy domu istotną rolę pełnią eksperci, którzy zajmują się badaniem gruntu oraz pomiarem terenu - dzięki nim nasza działka budowlana może być optymalnie wybrana.

Profesjonaliści pełnią określone role w procesie przygotowań do budowy. Geolog bada jakość gruntu na działce budowlanej. Geodeta określa granice działki budowlanej i przygotowuje mapę do celów projektowych. Xella Polska przygotowała zbiór ważnych informacji o tym, w jaki sposób przed rozpoczęciem budowy domu pozyskać odpowiednie informacje od geologa i geodety.

Osoba planująca budowę powinna wiedzieć, jakie tematy należy poruszyć w rozmowie z tymi fachowcami, aby współpraca układała się pomyślnie - SILKA YTONG rozmowy z fachowcami: O co pytać geologa i geodetę?


Praca geodety polega na precyzyjnym określeniu granic działki na podstawie informacji zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu. Gdy już mamy pozwolenie na budowę, geodeta wytycza budynek na działce zgodnie z projektem zagospodarowania działki.

W etapie dokumentacji powykonawczej (przy oddawaniu do użytkowania) do zadań geodety należy także naniesienie na mapę budynku oraz wszystkich przyłączy: energetycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Pomiary geodezyjne muszą być wpisane do dziennika budowy przez geodetę. Geodeta wykonuje pomiary inwentaryzacyjne – uwzględniając wszystko, co zostało wzniesione na działce.

Spotkanie z geodetą powinno odbyć się już przy zakupie działki lub po spotkaniu z architektem i ustaleniu, jakie dodatkowe informacje będą potrzebne na mapie do celów projektowych (którą wykonuje geodeta). Musi ona zawierać wszystkie istotne dla architekta szczegóły, ponieważ na jej podstawie wykonuje on projekt zagospodarowania działki, który jest potrzebny do pozwolenia na budowę. Pomiar geodezyjny może być wykonywany jeszcze przed wyborem projektu, ale najlepiej już po konsultacji z architektem.

niedziela, 6 stycznia 2013

Film o betonie komórkowym

Czym jest beton komórkowy najlepiej przekonać się oglądając film dokumentujący produkcję tego materiału. Produkcja bloczków betonu komórkowego jest ekologiczna i oparta na obróbce naturalnych surowców: piasek, wapno, woda oraz niewielkie ilości cementu i anhydrytu. Decyduje to o zdrowotności materiału i znikomej promieniotwórczości naturalnej. Środek porotwórczy – pasta aluminiowa wchodząc w reakcję z wodorotlenkiem wapniowym spulchnia masę umożliwiając powstanie milionów małych porów.

Dokładny dobór naturalnych surowców oraz starannie dopracowany proces technologiczny ze sterowanym komputerowo systemem dozowania pozwalają na produkcję jednorodnego materiału o bardzo dobrych i stałych parametrach. Zobacz video:



Więcej informacji na blogu Beton komórkowy.