Ściana jednowarstwowa spełnia wszystkie kryteria, jakich oczekujemy od ścian zewnętrznych za aprawą użytego do jej wznoszenia materiału budowlanego. Popularnym, zdrowym i skutecznym materiałem do wznoszenia ścian jednowarstwowych jest beton komórkowy.
Beton komórkowy to nie jest klasyczny beton! Beton komórkowy, znany na rynku w postaci bloczków YTONG jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Beton komórkowy jest rodzajem lekkiego betonu produkowanego w procesie wprowadzenia gazu. Gazem używanym w produkcji jest na ogół powietrze, pompowane pod odpowiednim ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej. W mieszance powstają wówczas jednorodne pory, zwane komórkami.
Do produkcji betonu komórkowego wykorzystywane są dwie metody wprowadzania powietrza: przez reakcję chemiczną – najczęściej proszek aluminiowy wprowadzony do cementu (gazobeton) lub przez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości (pianobeton).
Beton komórkowy ma już swoją historię w branży budowlanej. Początek rozwoju produkcji betonu komórkowego na potrzeby branży budowlanej to okres końca XIX wieku. Już wtedy celem produkowania betonu komórkowego było wytwarzanie dużych ilości sztucznego kamienia budowlanego. Beton komórkowy spełniał kryteria materiału budowlanego posiadającego dobrą jakość i wykonanego z naturalnych surowców, takich jak piasek kwarcowy i spoiwo wapienne.
Popularność tego materiału budowlanego spowodowała, że technologia wytwarzania bloczków z betonu komórkowego YTONG opatentowana została w 1924 r przez szwedzkiego naukowca Axela Erikssona. Beton komórkowy YTONG był pierwszym na świecie opatentowanym materiałem budowlanym. Na skalę przemysłową bloczki YTONG zaczęto produkować już w 1929 roku.
Beton komórkowy YTONG łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy: wytrzymałość i izolacyjność termiczną. Przydatne informacje: Beton komórkowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz